Font Size

Czcionka
alexjones.pl Informacje ze świata O czym rozmawiali Putin i Xi Jinping?
Kategoria: Informacje ze świata   Czwartek, 06 czerwiec 2019 12:04 Autor: Andreas

O czym rozmawiali Putin i Xi Jinping?

O czym rozmawiali Putin i Xi Jinping? Foreign and Commonwealth Office/Flickr/CC BY 2.0

W pierwszy dzień wizyty państwowej przewodniczącego ChRL Xi Jinpinga w Rosji odbyły się jego rozmowy z Władimirem Putinem. Obaj liderzy omówili problemy międzynarodowe, gospodarcze i kwestie bezpieczeństwa.

Rozliczenia w walutach narodowych

Po spotkaniu Putin powiedział dziennikarzom, że Rosja i Chiny będą rozwijać system rozliczeń w walutach narodowych:

„Dopiero co zawarliśmy porozumienia międzyrządowe, mające na celu dalsze rozszerzenie systemu rozliczeń w rublach i juanach w handlu dwustronnym, a także zagwarantowanie ciągłej obsługi bankowej umów w warunkach niestabilności na globalnych rynkach”.

Zgodność stanowisk

Rosyjski lider odnotował też zgodność stanowisk Moskwy i Pekinu w sprawie uregulowania sytuacji na Półwyspie Koreańskim:

„Nie ma i nie może być alternatywy wobec pokojowego, polityczno-dyplomatycznego rozwiązania problemów regionu, w tym problemu atomowego”.

Putin zwrócił ponadto uwagę na to, że Rosja i Chiny opowiadają się za stabilizacją sytuacji w Wenezueli, a także będą kontynuować współpracę w Syrii. Rosyjski przywódca dodał, że strony potwierdziły swój zamiar rozwijania współpracy w ramach ONZ, SzOW, BRICS i innych platform współpracy.

Rozwój relacji gospodarczych

Putin przekazał też, że strony omawiały możliwość utworzenia rosyjsko-chińskiego holdingu rolnego w Kraju Nadmorskim. Wysokość inwestycji mogłaby wynieść dziesięć miliardów rubli.

Jeśli chodzi o rozwój turystyki, rosyjski lider odnotował dużą ilość gości z Chin w Moskwie: „W ubiegłym roku Chiny odwiedziło około 2,2 mln Rosjan, nasz kraj odwiedziło ponad 1,7 mln obywateli ChRL”.

Rosyjski lider podziękował też przewodniczącemu ChRL za dwie pandy przekazane moskiewskiemu zoo i nazwał to gestem zaufania i przyjaźni. Wysyłanie tych zwierząt do różnych krajów stało się już tradycją, która zyskała miano „dyplomacji pand”.

Historyczny rekord

Przewodniczący ChRL Xi Jinping wskazał na to, że obroty handlowe między dwoma krajami „pobiły nowy historyczny rekord” i osiągnęły 100 mld dolarów.

„Poprawia się pod względem jakości poziom naszej współpracy. Skutecznie realizowane są strategiczne projekty w sferze energetyki, inwestycji, kosmosu, lotnictwa” – dodał Putin.

Jak powiedział, przywódcy porozumieli się w kwestii dalszych prac w zakresie rozwoju integracji regionalnej, w tym także w ramach inicjatywy „Jeden pas – jedna droga” i EuG.

Umowy opiewające na miliardy

W obecności przywódców dwóch państw odbyła się ceremonia podpisania porozumień między organami państwowymi i firmami z Rosji i Chin. Na przykład, „Rosatom” i Chińska Korporacja Państwowa Przemysłu Jądrowego podpisały kontrakt na budowę bloków energetycznych Nr 3 i Nr 4 w elektrowni atomowej Xudapu.

Ponadto Rosyjski Fundusz Bezpośrednich Inwestycji Zagranicznych i China Investment Corporation porozumiały się w sprawie wspólnego zainwestowania miliarda dolarów w utworzenie Rosyjsko-Chińskiego Innowacyjnego Funduszu Inwestycyjnego.Źródło: Sputnik Polska 


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(3 głosów)Ostatnio zmieniany Piątek, 07 czerwiec 2019 08:05
alexjones.pl Informacje ze świata O czym rozmawiali Putin i Xi Jinping?