Font Size

Czcionka
alexjones.pl Informacje ze świata Rosja i Chiny rozwijają strategiczne partnerstwo
Kategoria: Informacje ze świata   Sobota, 08 czerwiec 2019 17:05 Autor: Andreas

Rosja i Chiny rozwijają strategiczne partnerstwo

Władimir Putin i Xi Jinping Władimir Putin i Xi Jinping Jakob Reimann/Flickr/Public Domain

Przewodniczący Chińskiej Republiki Ludowej Xi Jinping  przebywał z trzydniową wizytą w Rosji, aby wzmocnić strategiczne partnerstwo swojego państwa z Federacją Rosyjską. Wraz z rosyjskim prezydentem Władimirem Putinem zadeklarował on między innymi, że oba państwa zrezygnują z rozliczania swoich stosunków handlowych w dolarach, natomiast Rosja dopuści chiński koncern Huawei do budowy sieci piątej generacji.

Już w środę oba państwa podpisały umowę dotyczącą „wzmocnienia współczesnej globalnej stabilności strategicznej”, mającą być przesłaniem do wszystkich państw świata w kwestii zabezpieczenia multilateralizmu w stosunkach międzynarodowych oraz obecnego porządku międzynarodowego. Rosja i Chiny uważają bowiem, że jako członkowie Rady Bezpieczeństwa Organizacji Narodów Zjednoczonych mają obowiązek „utrzymania globalnej stabilności strategicznej”.

Rozmowy Putina i Xi Jinpinga dotyczyły głównie współpracy gospodarczej. Jedną z najważniejszych decyzji podjętych podczas wizyty chińskiego przywódcy w Rosji jest więc rezygnacja z chińsko-rosyjskich rozliczeń handlowych w dolarach, a więc zastąpienie go walutami narodowymi obu państw. Z tego powodu podpisano umowy międzyrządowe o rozszerzeniu wykorzystania juana i rubla w dwustronnych operacjach finansowych.

Inną ważną kwestią poruszaną przez przywódców obu państw był rozwój technologiczny. Chiński koncern Huaiwei podpisał tym samym umowę z największym rosyjskim operatorem telekomunikacyjnym MTS, dotyczącą opracowania technologii 5G i uruchomienia sieci piątej generacji w Rosji w ciągu najbliższego roku.

Ponadto oba państwa zobowiązały się do rozwijania harmonijnych relacji, które mają cechować się obustronnym szacunkiem i współpracą unikającą konfliktów oraz konfrontacji. Zamiast tego Rosjanie i Chińczycy zamierzają uzyskać synergię pomiędzy projektami „Nowego Jedwabnego Szlaku” oraz Eurazjatyckiej Unii Gospodarczej, aby wypracować nowy rozdział w historii stosunków międzynarodowych.

Na podstawie: cnn.com, rt.com, xinhuanet.com,Źródło: AUTONOM.PL 


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(5 głosów)Ostatnio zmieniany Sobota, 08 czerwiec 2019 08:49
alexjones.pl Informacje ze świata Rosja i Chiny rozwijają strategiczne partnerstwo