Font Size

Czcionka
alexjones.pl Informacje ze świata Wojna z Huawei o (przyszłe) pieniądze (cz.2)
Kategoria: Informacje ze świata   Poniedziałek, 10 czerwiec 2019 11:02 Autor: Andreas

Wojna z Huawei o (przyszłe) pieniądze (cz.2)

Wojna z Huawei o (przyszłe) pieniądze (cz.2) Huawei logo Public Domain

Wojna pomiędzy Stanami i ChRL o technologię 5G pojawiła się niespodziewanie. Początkowo wydawało się, że jest to jedynie nowy element wojny handlowej pomiędzy Stanami i ChRL. Wice dyrektor Huawei i równocześnie córka właściciela chińskiej firmy została zatrzymana na lotnisku w Kanadzie pod zarzutem łamania amerykańskich sankcji wobec Iranu. Zatrzymanej grozi ekstradycja do Stanów Zjednoczonych gdzie może zostać skazana na wieloletnie więzienie. To, że do ekstradycji nie doszło może mieć związek z równie szybkim aresztowaniem w ChRL obywateli kanadyjskich. Ich również oskarżono o przestępstwa, za które mogą zostać skazani na wieloletnie więzienie.

Szybko konflikt zaczął wchodzić na wyższy poziom. Najpierw prezydent Trump wyraził przekonanie, że nowa technologia zostanie użyta do szpiegowanie na rzecz ChRL. W końcu padło najcięższe oskarżenie: prezydent Trump oświadczył, że chińska firma stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego Stanów Zjednoczonych i zabronił budowy sieci 5G na swoim terytorium. Tego samego USA zażądały od swoich sojuszników.

Tak jak kiedyś świat dzielił się na socjalistyczny i kapitalistyczny, tak w niedalekiej przyszłości podział państw może wynikać z rodzaju stosowanej technologii. W tej wojnie część państw stanęła po stronie Stanów Zjednoczonych. Japonia, Australia i Nowa Zelandia nie wydały zgody na budowę u siebie sieci 5G. Polska się waha. Tymczasem Niemcy i Brytania nie wycofały swojego zainteresowania chińską technologią 5G. Zachowanie Niemiec, po wcześniejszej odmowie wstrzymania budowy gazociągu północnego Nord Stream 2, nie jest wielkim zaskoczeniem. Decyzja Wielkiej Brytanii może mieć kolosalne znaczenie jako wskazówka dla innych państw.

Aktualnie wojna jeszcze słowna odnosi się głównie do telefonii komórkowej. Stany Zjednoczone grożą, że są w stanie blokować dostęp Huawei do amerykańskich systemów operacyjnych oraz aplikacji dla smartfonów takich jak Google Maps, You Tube czy Gmail. Bez tych aplikacji smartfony produkcji Huawei będą mniej atrakcyjne dla potencjalnych nabywców. Tyle że ChRL ma w ręku równie groźną broń. Większość ziem rzadkich, które są niezbędne do produkcji smartfonów, jest wydobywana na terenie ChRL.

To, co w tej wojnie jest ważne to, że świat dowiedział się, że Chińczycy stali się liderem w tak nowoczesnych technologiach, jak smartfony i sieci komunikacyjne. Innymi słowy, kończy się mit o tym, że Chińczycy potrafią tylko kopiować. Smartfony to niewielki fragment tego, co świat będzie używał w najbliższej przyszłości. Wojna między ChRL i Stanami o Huawei jest w rzeczywistości walką o przyszły rynek światowy na nowoczesne technologie. Ten, kto szybciej i szerzej rozpowszechni swoją technologię 5G na świecie ten będzie w kolejnych dziesięcioleciach zarabiał ogromne pieniądze.

Co tak bardzo przestraszyło amerykanów? To, że to nie oni będą zarabiali te ogromne pieniądze. Uważam, że prezydent Trump przegra tę wojnę, ponieważ inne państwa nie będą chciały zrezygnować z dostępu do nowoczesnych technologii tylko dlatego, że nie są one produkowane w Stanach Zjednoczonych.

Autor: MikołajŹródło: Obserwator Polityczny


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(2 głosów)Ostatnio zmieniany Poniedziałek, 10 czerwiec 2019 09:55
alexjones.pl Informacje ze świata Wojna z Huawei o (przyszłe) pieniądze (cz.2)