Font Size

Czcionka
alexjones.pl Informacje ze świata USA: Iran jest winny ataku w Zatoce Omańskiej
Kategoria: Informacje ze świata   Piątek, 14 czerwiec 2019 09:01 Autor: Andreas

USA: Iran jest winny ataku w Zatoce Omańskiej

Mike Pompeo Mike Pompeo Mark Taylor/Flickr/CC BY 2.0

Władze Iranu ponoszą odpowiedzialność za incydent w Zatoce Omańskiej – oświadczył sekretarz stanu USA Mike Pompeo. Szef amerykańskiej dyplomacji dodał, że powierzył ambasadorowi USA w ONZ Jonathanowi Cohenowi podniesienie tej kwestii na posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa światowej organizacji.

„Rząd Stanów Zjednoczonych uważa, że Islamska Republika Iranu ponosi odpowiedzialność za dzisiejsze ataki na dwa tankowce w Zatoce Omańskiej” - powiedział Pompeo. Według jego słów Waszyngton wyciągnął taki wniosek „na podstawie danych wywiadu, wykorzystanej broni, poziomie przygotowania”, a także biorąc pod uwagę niedawne analogiczne ataki.

Pompeo zauważył przy tym, że polityka Stanów Zjednoczonych względem Teheranu nie ulega zmianie. Według jego słów Waszyngton chce rozmów z Islamską Republiką w celu osiągnięcia wszechobejmującego porozumienia. W tym celu „Stany Zjednoczone zamierzają wykorzystać politykę nacisku ekonomicznego i dyplomatycznego, jednak w razie konieczności gotowi są bronić się z użyciem siły”.

Jednocześnie prezydent USA Donald Trumpoświadczył na swoim koncie na Twitterze, że ani Iran, ani USA nie są gotowe na zawarcie nowego porozumienia.

„Osobiście ja uważam, że za wcześnie o tym myśleć” - napisał Trump.

W czwartek rano pojawiła się informacja, że w irańskich wodach Zatoki Omańskiej zostały zaatakowane dwa tankowce. Front Altaire realizował zamówienie dla tajwańskiego koncernu państwowego CPC Corp i przewoził 75 tysięcy ton ropy.

Drugi poszkodowany tankowiec jest własnością japońskiej spółki Kokuka Courageous i przewoził metanol.Źródło: Sputnik Polska


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(4 głosów)Ostatnio zmieniany Czwartek, 13 czerwiec 2019 23:39
alexjones.pl Informacje ze świata USA: Iran jest winny ataku w Zatoce Omańskiej