Font Size

Czcionka
alexjones.pl Informacje ze świata Stany Zjednoczone odłożą publikację „umowy stulecia”
Kategoria: Informacje ze świata   Wtorek, 18 czerwiec 2019 10:02 Autor: Andreas

Stany Zjednoczone odłożą publikację „umowy stulecia”

Stany Zjednoczone odłożą publikację „umowy stulecia” zeevveez/Flickr/CC BY 2.0 (2)

Publikacja politycznej części amerykańskiego planu pojednania między Izraelem a Palestyną może zostać przesunięta na listopad tego roku, donosi Axios powołując się na specjalnego wysłannika prezydenta USA na Bliskim Wschodzie Jasona Greenblatta.

Publikacja politycznej części amerykańskiego planu pojednania między Izraelem a Palestyną może zostać przesunięta na listopad tego roku, donosi Axios, powołując się na specjalnego wysłannika prezydenta USA na Bliskim Wschodzie Jasona Greenblatta.Powodem tej decyzji były wewnętrzne procesy polityczne w Izraelu. Stany Zjednoczone zamierzały opublikować szczegóły umowy w okresie letnim, ale premier żydowskiego państwa nie zdołał utworzyć koalicji rządzącej w maju, a parlament kraju czekają przedterminowe wybory.

W związku z tym plan pojednania będzie czekał na nowy rząd, który pojawi się w listopadzie. Do tego czasu kampania wyborcza amerykańskiego przywódcy Donalda Trumpa już się w pełni rozwinie, jednak według Greenblatta nie będzie to problemem.

30 maja okazało się, że Knesset (izraelski parlament) głosował za samorozwiązaniem i pierwszymi w historii kraju ponownymi wyborami parlamentarnymi. Politycy nie byli w stanie dojść do porozumienia w sprawie poboru ortodoksyjnych Żydów do wojska.

Wcześniej w maju poznano pewne szczegóły „umowy stulecia” opracowanej przez administrację Trumpa. W niej Izraelowi i Palestynie zaproponowano utworzenie nowego państwa palestyńskiego, oddzielonego od Izraela, ale ze wspólną stolicą w Jerozolimie.

Palestyńczycy z góry odmówili wzięcia jakiegokolwiek udziału w amerykańskich planach rozwiązania konfliktu po tym, jak w 2017 roku Trump uznał Jerozolimę za stolicę Izraela.

Izrael ogłosił Jerozolimę swoją stolicą po zakończeniu wojny o niepodległość w 1949 roku. W 1967 roku, po wojnie sześciodniowej, państwo żydowskie zajęło wschodnią Jerozolimę i połączyło ją z zachodnią.Źródło: Sputnik Polska 


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(2 głosów)Ostatnio zmieniany Wtorek, 18 czerwiec 2019 10:05
alexjones.pl Informacje ze świata Stany Zjednoczone odłożą publikację „umowy stulecia”