Font Size

Czcionka
alexjones.pl Informacje ze świata Nurek z Czarnobyla: Dostałem rozkaz, więc poszedłem pod reaktor
Kategoria: Informacje ze świata   Środa, 19 czerwiec 2019 11:03 Autor: Andreas

Nurek z Czarnobyla: Dostałem rozkaz, więc poszedłem pod reaktor

Czernobyl Czernobyl Konrad Lembcke/Flickr/CC BY-ND 2.0

Nurek z Czarnobyla opowiedział w wywiadzie dla stacji Zvezda, jak zszedł do radioaktywnego zbiornika z wodą pod reaktorem elektrowni atomowej. Jak podkreślił, w serialu Czarnobyl pokazano zarówno kadry, odpowiadające rzeczywistości, jak i fikcyjne wątki.

Były pracownik Czarnobylskiej Elektrowni Atomowej, inżynier Aleksiej Ananenko przyczynił się do walki ze skutkami katastrofy, schodząc bezpośrednio pod reaktor, w którym miał miejsce wybuch. Jego zadaniem było spuszczenie radioaktywnej wody i nie dopuszczenie do nieprzewidzianych konsekwencji i tak już przerażającej katastrofy.

Obecnie Ananenko mieszka w Kijowie i twierdzi, że nie dokonał niczego bohaterskiego. Jak mówi inżynier, nie miał wtedy zresztą żadnego wyboru.

Nigdy nie czułem się bohaterem. Po prostu wykonywałem swoją pracę – podkreślił mężczyzna.

Nurek porównał ten dzień z tym, co pokazano w serialu „Czarnobyl” produkcji HBO. Ananenko był jednym z trzech uczestników operacji i twierdzi, że w filmie pokazano zarówno okoliczności, które odpowiadają prawdziwej historii, jak i fikcyjne zdarzenia. Na przykład w serialu mężczyźni sami zgłaszali się do niebezpiecznej akcji, w rzeczywistości było jednak inaczej.

Dostałem rozkaz, by tam pójść, dlatego to zrobiłem – powiedział Ananenko.

Razem z nim pod reaktor zeszli jego koledzy Walery Bespałow i Borys Baranow. W trójkę przeszli zalanym korytarzem do samego zbiornika z radioaktywną wodą. Jak mówi inżynier, nie czuł wtedy strachu.

Ratowników chroniły tylko kostiumy nurkowe i respiratory, dlatego starali przemieszczać się jak najszybciej, aby dawka promieniowania była jak najmniejsza. Kiedy dotarli do celu, od razu przekręcili zawór i usłyszeli dźwięk spuszczanej, radioaktywnej wody.

Jeden z dwóch kolegów Ananenki, Borys Baranow zmarł w 2005 roku. Walery Bespałow po dziś dzień mieszka niedaleko od niego – przekazuje France24.

Pomimo ogromnego ryzyka promieniowania inżynier nie miał poważnych problemów ze zdrowiem. Co więcej, pracował w sferze jądrowej aż do 2017 roku, został wyróżniony orderami i medalami. Obecnie Ananenko otrzymuje comiesięczną emeryturę jako jeden z likwidatorów katastrofy w Czarnobylu.Źródło: Sputnik Polska 


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(8 głosów)Ostatnio zmieniany Środa, 19 czerwiec 2019 09:28
alexjones.pl Informacje ze świata Nurek z Czarnobyla: Dostałem rozkaz, więc poszedłem pod reaktor