Font Size

Czcionka
alexjones.pl Informacje ze świata Palestyna odrzuca amerykański plan pokojowy
Kategoria: Informacje ze świata   Poniedziałek, 24 czerwiec 2019 13:05 Autor: Andreas

Palestyna odrzuca amerykański plan pokojowy

Mural w Betlejem Mural w Betlejem wikimedia commmons public domaine

Biały Dom przedstawił po raz pierwszy część założeń planu mającego na celu zawarcie pokoju palestyńsko-izraelskiego. Ma on przede wszystkim polegać na przekupieniu Palestyńczyków wizją kompleksowych inwestycji gospodarczych i infrastrukturalnych, co zdaniem władz Autonomii Palestyńskiej jest totalnie abstrakcyjne i nie może zastąpić politycznego rozwiązania całego konfliktu.

Plan zwany „Umową stulecia” od wielu miesięcy był przygotowywany przez Jareda Kushnera, starszego doradcę amerykańskiego prezydenta Donalda Trumpa i prywatnie jego zięcia, zaś miał zostać pierwotnie zaprezentowany podczas niesławnej konferencji bliskowschodniej w Warszawie. Ostatecznie datę jego publikacji przesunięto z powodu wyborów parlamentarnych w Izraelu, stąd ma on zostać oficjalnie ogłoszony we wtorek podczas szczytu w Bahrajnie.

Niektóre ze szczegółów planu dla Palestyny i Bliskiego Wschodu zostały już dawno ujawnione przez media, jednak administracja prezydenta USA oficjalnie dopiero wczoraj zaprezentowała jego część ekonomiczną. Przewiduje ona przede wszystkim realizacje program inwestycji ekonomicznych i infrastrukturalnych, w ramach którego w Autonomię Palestyńską, Zachodni Brzeg Jordanu oraz państwa goszczące palestyńskich uchodźców wpompowano by blisko 50 mld dolarów.

Władze Autonomii Palestyńskiej od dłuższego czasu odrzucają ten projekt, dlatego Organizacja Wyzwolenia Palestyny nie zamierza wysyłać swoich przedstawicieli do Bahrajnu. Amerykanie z powodu ich nieobecności nie zaprosili więc delegacji Izraela, stąd o planie Kuschnera będą debatować z politykami z Arabii Saudyjskiej, Egiptu, Jordanii czy Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

Palestyńskie władze nie ufają amerykańskiej administracji, co jest pokłosiem przeniesienia przez Trumpa amerykańskiej ambasady z Tel Awiwu do Jerozolimy. Poza tym palestyńscy politycy uważają, iż ich konflikt z Izraelem może być rozwiązany tylko dzięki negocjacjom politycznym, zaś USA mogą pomóc w odbudowie Strefy Gazy i Zachodniego Brzegu poprzez zniesienie izraelskiej blokady tych terytoriów.

Na podstawie: maannews.com, aljazeera.com, presstv.com, theguardian.com.Źródło: AUTONOM.PL 


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(2 głosów)Ostatnio zmieniany Poniedziałek, 24 czerwiec 2019 09:50
alexjones.pl Informacje ze świata Palestyna odrzuca amerykański plan pokojowy
Unable to open file!