Font Size

Czcionka
alexjones.pl Informacje ze świata Zapadła decyzja ws. F-35 dla Turcji
Kategoria: Informacje ze świata   Piątek, 28 czerwiec 2019 13:05 Autor: Andreas

Zapadła decyzja ws. F-35 dla Turcji

 F-35 F-35 Forsvarsdepartementet/Flickr/CC BY 2.0

Projekt budżetu obronnego USA na rok 2020 zawiera zakaz transferu do Turcji samolotów piątej generacji F-35 i powiązanych technologii. Za dokumentem opowiedziało się 86 senatorów, a ośmiu było przeciw.

Teraz senatorzy i członkowie Izby Reprezentantów, którzy mają swoją wersję budżetu, będą musieli opracować wspólną wersję dokumentu, po czym zostanie on przedłożony do podpisu szefowi państwa.

Od zakazu można zrobić wyjątek, jeżeli sekretarz obrony i sekretarz stanu przedstawią Kongresowi dowody, że rząd Turcji nie otrzyma rakietowego systemu obrony powietrznej S-400 z Rosji i jeśli dostarczy „wiarygodne gwarancje”, że nie otrzyma tych systemów w przyszłości.

Turcja wielokrotnie powtarzała, że nie zrezygnuje z zakupu rosyjskiego S-400, a pierwsza partia powinna przybyć w pierwszej połowie lipca. Stany Zjednoczone oświadczają, że S-400 jest niezgodny ze standardami NATO, grozi Ankarze sankcjami za ich ewentualne nabycie i wielokrotnie powtarzały, że mogą opóźnić lub anulować sprzedaż najnowszego tureckiego samolotu F-35.

Zgodnie z zapowiedzią ministra Obrony Narodowej Polski (MON) Mariusza Błaszczaka 32 samoloty F-35 zamierza kupić Polska. Według niego pozwoli to jej na „dołączenie do elitarnego grona państw”.

Amerykańskie myśliwce mogą trafić do Polski już w 2024 roku. Jednak wielu ekspertów zwraca uwagę na to, że F-35 są wyjątkowo drogie – koszt samolotu wynosi ok. 100 mln dolarów. Poza tym, co jakiś czas pojawiają się doniesienia o kłopotach technicznych nowego amerykańskiego myśliwca.Źródło: Sputnik Polska


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(7 głosów)Ostatnio zmieniany Piątek, 28 czerwiec 2019 09:54
alexjones.pl Informacje ze świata Zapadła decyzja ws. F-35 dla Turcji
Unable to open file!