Font Size

Czcionka
alexjones.pl Informacje ze świata UE ostrzega Johnsona i Hunta: Nie będzie zmiany ws. Brexitu, mimo że nowym szefem Komisji Europejskiej po raz pierwszy zostanie kobieta
Kategoria: Informacje ze świata   Czwartek, 04 lipiec 2019 18:09 Napisał

UE ostrzega Johnsona i Hunta: Nie będzie zmiany ws. Brexitu, mimo że nowym szefem Komisji Europejskiej po raz pierwszy zostanie kobieta

UE ostrzega Johnsona i Hunta: Nie będzie zmiany ws. Brexitu, mimo że nowym szefem Komisji Europejskiej po raz pierwszy zostanie kobieta autonom.pl

Europejscy przywódcy ostrzegli kandydatów na premiera Wielkiej Brytanii, że UE nie zmieni swojego stanowiska w sprawie Brexitu - pomimo zmiany na stanowisku przewodniczącego Komisji Europejskiej. Nowym szefem KE zostanie po raz pierwszy w historii kobieta - Ursula von der Leyen - która zastąpi Jean-Claude’a Junckera.

Niemiecka minister obrony narodowej - bliska współpracownica kanclerz Angeli Merkel - została nominowana na stanowisko przewodniczącego Komisji Europejskiej. Dotychczasowy szef KE, Jean-Claude Juncker, zakończy swoją kadencję jesienią.

W tym roku w UE zmiany nastąpią także na najwyższych stanowiskach innych unijnych instytucji. Szefem Europejskiego Banku Centralnego zostanie również kobieta, Christine Lagarde, dotychczasowa dyrektor Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Z kolei belgijski premier Charles Michel został nominowany na stanowisko przewodniczącym Rady Europejskiej - zastąpi więc kończącego swoją kadencję Donalda Tuska.

Szykując się do zmiany władzy, przedstawiciele UE ostrzegli Brytyjczyków, że nominacje - które nie uzyskały jeszcze formalnej zgody Parlamentu Europejskiego - nie doprowadzą do żadnej modyfikacji stanowiska Wspólnoty w sprawie Brexitu.

Donald Tusk, ustępujący przewodniczący Rady Europejskiej, powiedział: - „Jestem absolutnie pewien, że nowi przywódcy naszych instytucji będą tak konsekwentni, jak my dzisiaj, jeśli chodzi o umowę [brexitową] i naszą gotowość do omówienia naszych przyszłych stosunków z Wielką Brytanią”.

Przypomnijmy, że zarówno Boris Johnson, jak i Jeremy Hunt zadeklarowali, że spróbują renegocjować umowę Theresy May - przy czym obaj kandydaci stwierdzili, że przyspieszenie przygotowań do twardego Brexitu zwiększy prawdopodobieństwo tego, że UE zgodzi się na wznowienie rozmów oraz ustępstwa.

Jednak nominowana przewodnicząca Komisji Europejskiej, Ursula von der Leyen, która od listopada będzie odpowiedzialna za negocjacje w sprawie Brexitu (razem z zastępującym Donalda Tuska Charlsem Michelem), odnosząc się kiedyś do referendum brexitowego z 2016 roku, określiła obietnice, które brytyjscy politycy złożyli społeczeństwu, jako „wybuchową bańkę pustych obietnic”:

- „Ludzie zaczynają zdawać sobie sprawę - po referendum brexitowym i wyborach w USA - co to znaczy wierzyć obietnicom populistów” - von der Leyen powiedziała niemieckiemu magazynowi „Der Spiegel”. Można się zatem spodziewać, że dotychczasowa linia negocjacyjna UE, pozostanie w dużej mierze bez zmian.

 

Źródło: Polishexpress.co.uk


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(0 głosów)alexjones.pl Informacje ze świata UE ostrzega Johnsona i Hunta: Nie będzie zmiany ws. Brexitu, mimo że nowym szefem Komisji Europejskiej po raz pierwszy zostanie kobieta