Font Size

Czcionka
alexjones.pl Informacje ze świata Będzie film z hollywoodzką obsadą ekranizujący powieść, w której Polacy są odrażającymi antysemitami
Kategoria: Informacje ze świata   Piątek, 05 lipiec 2019 18:09 Napisał

Będzie film z hollywoodzką obsadą ekranizujący powieść, w której Polacy są odrażającymi antysemitami

"Malowany ptak" okładka książki "Malowany ptak" okładka książki

Na nic zda się rozpowszechnianie świadectw o rodzinie Ulmów, Sendlerowiej, Żegocie i ponad 6,7 tys. udokumentowanych historii Polaków ratujących Żydów przed niemiecką zagładą (liczba Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata), gdy będą produkowane filmy z hollywoodzką obsadą, w których mieszkańcy Europy Środkowo-Wschodniej są przedstawiani jako prymitywni, brutalni i odrażający antysemici. Już niebawem na ekrany kin trafi ekranizacja "Malowanego ptaka" Jerzego Kosińskiego. Efekt może być taki, że walka ze stereotypem Polaka-antysemity będzie jeszcze trudniejsza.

"Malowany ptak" (ang. "The Painted Bird") to książka autorstwa Jerzego Kosińskiego, która została wydana w USA w 1965 roku. Przedstawia ona świat widziany oczami 6-letniego chłopca, uważanego za cygańskiego lub żydowskiego przybłędę, który podczas II wojny światowej błąka się między małymi miasteczkami i wsiami rozsianymi po Europie Środkowo-Wschodniej. W trakcie tej tułaczki chłopiec jest zmuszony walczyć o swoją egzystencję, a główne zagrożenia czyhają ze strony mieszkańców wspomnianych wsi i miasteczek, którzy przepełnieni są nienawiścią do obcych oraz żądzą zadawania skrajnej przemocy zarówno fizycznej, psychicznej jak i seksualnej.

Książka wzbudziła gigantyczne zainteresowanie w USA i przyniosła Kosińskiemu wielką sławę. Przez wiele lat uchodziła również za "autobiograficzną". Dopiero po czasie wyszło na jaw, że Kosiński - urodzony w 1933 r. jako Józef Lewinkopf - lata II wojny światowej spędził w Sandomierzu i we wsi Dąbrowa Rzeczycka, gdzie dzięki pomocy katolickiego księdza jego rodzina znalazła schronienie u polskiej rodziny. Wtedy też ojciec zmienił mu nazwisko z Lewinkopf na Kosiński, jak również zdobył fikcyjne świadectwo chrztu.

Niestety książka "Malowany ptak" stała się dla wielu Amerykanów jednym z głównych źródeł "informacji" o zachowaniu Polaków w czasie II wojny światowej. Wielu jej czytelników zaczęło utożsamiać barbarzyński antysemityzm, okrucieństwo i wynaturzenia seksualne opisywane przez Kosińskiego z mieszkańcami wiejskich terytoriów Europy Środkowo-Wschodniej.

W maju 2010 roku Vaclav Marhoul (czeski scenarzysta, reżyser i aktor) ogłosił, że nabył prawa do filmowej adaptacji powieści "Malowany ptak". Mimo, iż premiera jest przewidziana na wrzesień b.r., to film zdołał już zdobyć pierwszą nagrodę - w 2013 roku podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes otrzymał Wyróżnienie Specjalne za adaptację książki do scenariusza.

W filmie wystąpią znani z hollywoodzkich produkcji Stellan Skarsgard oraz Harvey Keitel. Nie wykluczone zatem, że zdobędzie on międzynarodową popularność, a przez wzgląd na poruszaną tematykę będzie miał szansę na Oskara w kategorii najlepszego filmu nieanglojęzycznego. Niestety dla Polaków taki obrót spraw może oznaczać, że walka z fałszywym stereotypem prymitywnego antysemity, który swą niechęć do Żydów ssie z mlekiem matki, będzie jeszcze trudniejsza niż do tej pory...


Linki do materiałów źródłowych znajdziesz pod artykułem na:

Źródło: Niewygodne.info.pl


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(4 głosów)alexjones.pl Informacje ze świata Będzie film z hollywoodzką obsadą ekranizujący powieść, w której Polacy są odrażającymi antysemitami