Font Size

Czcionka
alexjones.pl Informacje ze świata Szefowa PACE komentuje przywrócenie Rosji praw
Kategoria: Informacje ze świata   Poniedziałek, 08 lipiec 2019 12:04 Autor: Andreas

Szefowa PACE komentuje przywrócenie Rosji praw

Liliane Maury Pasquier Liliane Maury Pasquier OSCE Parliamentary Assembly/Flickr/CC BY-SA 2.0

Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy oczekuje pełnej i kompleksowej współpracy z Rosją we wszystkich obszarach wymagań – powiedziała przewodnicząca PACE Liliane Maury Pasquier na posiedzeniu plenarnym.

- Zatwierdzenie pełnomocnictw to nie carte blanche – podkreśliła.

Jak dodała, zgromadzenie zwróciło się do Moskwy „z wieloma konkretnymi wymogami”. Przewodnicząca PACE zaznaczyła, że stanowisko zgromadzenia w sprawie Krymu nie zmieniło się.

Jak Państwo wiedzą, w ostatnich latach rosyjska delegacja, jej parlament, nie uczestniczyła w sesjach PACE. Wszyscy wiemy, jakie są powody tego kryzysu. To bezprawne przyłączenie Krymu i konflikt na wschodzie Ukrainy w 2014 roku. W 2015 roku zgromadzenie wyraziło jasno i wyraźnie swoje stanowisko polityczne, które się nie zmieniło. Nadal kładziemy nacisk na prawo międzynarodowe, pod które wszyscy podlegamy – powiedziała Liliane Maury Pasquier.

Jednocześnie – jak dodała – zgromadzenie uważa dialog za najbardziej skuteczny środek rozwiązywania sporów.

Rosyjska delegacja w PACE została pozbawiona prawa głosu w kwietniu 2014 roku ze względu na jej stanowisko wobec Krymu i kryzysu na Ukrainie. W 2015 roku dwukrotnie omawiano kwestię wznowienia jej pełnomocnictw, ale sankcje, przeciwnie, zostały zaostrzone.

W rezultacie Rosja odmówiła pracy na takich warunkach, a od 2016 roku nie wysyła dokumentów do akredytacji delegacji na sesję i nie uiszcza składki członkowskiej.

PACE uchwaliło rezolucję przywracającą Rosji pełne prawa członkowskie w Radzie Europy. W uchwalonym dokumencie Zgromadzenie apeluje do Rosji, by wypełniała wszystkie zalecenia zawarte w rezolucjach z 2014 i 2015 roku. Zgromadzenie wezwało rosyjskie władze do uwolnienia 24 ukraińskich marynarzy, którzy zostali zatrzymani po naruszeniu granicy w listopadzie ubiegłego roku.

Niektórzy członkowie Zgromadzenia wyrazili swoje skrajne oburzenie daną inicjatywą. Kijów, Tbilisi i Londyn przygotowali ponad 200 poprawek do dokumentu, ale przyjęto tylko jedną, po czym głosowanie odbyło się na korzyść Rosji. Po uchwaleniu rezolucji Ukraina zażądała, by nie przywracać Rosji pełni praw, ale jej wołania nie znalazły szerszego oddźwięku, i rosyjską delegację przywrócono w prawach.Źródło: Sputnik Polska 


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(1 głos)Artykuły powiązane

Ostatnio zmieniany Poniedziałek, 08 lipiec 2019 09:11
alexjones.pl Informacje ze świata Szefowa PACE komentuje przywrócenie Rosji praw