Font Size

Czcionka
alexjones.pl Informacje ze świata Wielka Brytania na polecenie USA zajęła tankowiec, który przewoził irańską ropę do Syrii
Kategoria: Informacje ze świata   Wtorek, 09 lipiec 2019 14:06 Autor: Andreas

Wielka Brytania na polecenie USA zajęła tankowiec, który przewoził irańską ropę do Syrii

Wielka Brytania na polecenie USA zajęła tankowiec, który przewoził irańską ropę do Syrii DVIDSHUB/Flickr/CC BY 2.0

Kolejne spięcie na linii Iran-USA. W czwartek rano, w okolicach Gibraltaru zatrzymano i siłą zajęto supertankowiec, który podejrzewano o transport irańskiej ropy naftowej do Syrii. Okazało się, że Wielka Brytania zatrzymała statek na polecenie Amerykanów.

Zajęcie supertankowca Grace I, który pływa pod banderą Panamy, przypominało szturm na piratów. Żołnierze marynarki wojennej Wielkiej Brytanii, korzystając ze śmigłowców i szybkich łodzi, błyskawicznie wtargnęli na pokład statku i przejęli nad nim kontrolę. Na szczęście obyło się bez strzelaniny.

Szybki szturm na supertankowiec wynika z podejrzeń, że statek mógł przewozić irańską ropę naftową do Syrii. Stanowiłoby to naruszenie nałożonych przez UE sankcji wobec Syrii. Jednak władze Hiszpanii powiadomiły, że Wielka Brytania zrobiła to na polecenie Stanów Zjednoczonych.

Zajęcie tankowca Grace I uradowało amerykańskiego doradcę ds. bezpieczeństwa, Johna Boltona, który chce wciągnąć Stany Zjednoczone w wojny z Iranem, Koreą Północną i Wenezuelą. USA chcą za wszelką cenę odizolować Iran od świata i zniszczyć jego ekonomię, dlatego zatrzymanie tankowca, który mógł transportować irańską ropę do Syrii, było w interesie Stanów Zjednoczonych. John Bolton stwierdził, że Iranowi nie wolno zarabiać na „nielegalnej” sprzedaży ropy [sic! – admin].

Jest to już kolejny niepokojący incydent z udziałem Iranu i Stanów Zjednoczonych. W czerwcu, USA zarzuciły Iranowi ataki na tankowce w Zatoce Omańskiej, a później oburzyły się, gdy amerykański dron szpiegowski został zestrzelony w irańskiej przestrzeni powietrznej.

W międzyczasie, Amerykanie nakładają kolejne sankcje gospodarcze, które mają zagłodzić irańską ekonomię. Donald Trump stale mówi o ataku na Iran, a ryzyko wybuchu wojny wciąż jest wysokie.

Za: zmianynaziemi.pl

 

Źródło: Dziennik gajowego Maruchy


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(3 głosów)Ostatnio zmieniany Wtorek, 09 lipiec 2019 11:53
alexjones.pl Informacje ze świata Wielka Brytania na polecenie USA zajęła tankowiec, który przewoził irańską ropę do Syrii