Wydrukuj tę stronę
Kategoria: Informacje ze świata   Wtorek, 16 lipiec 2019 18:09 Napisał

Facebook zapłaci za aferę Cambridge Analytica karę w wysokości aż 5 mld dolarów! Ale eksperci nazywają tę kwotę... śmieszną

Facebook zapłaci za aferę Cambridge Analytica karę w wysokości aż 5 mld dolarów! Ale eksperci nazywają tę kwotę... śmieszną JD Lasica/Flickr/CC BY 2.0 (2)

Wszystko wskazuje na to, że Facebook zapłaci za aferę Cambridge Analytica 5 mld dolarów. I choć dla przeciętnego zjadacza chleba suma ta wydaje się być nieziemska, to eksperci twierdzą, że dl największego serwisu społecznościowego na świecie jest ona raczej... śmieszna.

O tym, że Amerykańska Federalna Komisja Handlu (FTC) chce się dogadać z Facebookiem w sprawie kary za wyciek danych ponad 50 mln użytkowników, wiadomo już było od jakiegoś czasu. Teraz jednak FTC zdecydowała się nałożyć na spółkę karę w wysokości 5 mld dolarów. Jeśli kwotę tę zaakceptuje jeszcze Departament Sprawiedliwości USA (a według The Wall Street Journal” popiera ją wielu polityków Partii Republikańskiej), to będzie to najwyższa kara nałożona przez Amerykańską Federalną Komisję Handlu w całej jej historii. Dotychczas najwyższą karę zapłacił koncern Google – było to w 2012 r., a kara wyniosła 22,5 mln dol.

Jednak eksperci nie są aż tak entuzjastyczni i zwracają uwagę na fakt, że kwota 5 mld dolarów, biorąc pod uwagę przychody Facebooka, wygląda raczej mizernie. Dość powiedzieć, że w samym I kwartale 2019 r. spółka osiągnęła przychód w wysokości 15 mld dol., z czego zysk netto wyniósł 2,4 mld. A o tym, że kara w wysokości 5 mld dolarów nie będzie dla Facebooka karą dotkliwą, świadczy również reakcja rynku. Po ogłoszeniu decyzji przez FTC akcje Facebooka, paradoksalnie, zyskały na wartości i na zakończenie notowań trzeba już było za nie zapłacić 204,87 dolarów za sztukę, czyli o 1,81 proc. więcej. Eksperci twierdzą, że inwestorzy spodziewali się po prostu znacznie poważniejszych konsekwencji dla spółki, włącznie z ograniczeniem możliwości prowadzenia przez Facebooka dotychczasowej działalności.

Przypomnijmy, że afera Cambridge Analityca wybuchła w I poł. 2018 r., gdy świat obiegła wiadomość, że firma wykorzystała dane o użytkownikach Facebooka do wpływania na ich decyzje wyborcze. Dziennik „The Observer” ujawnił, że Cambridge Analytica prawdopodobnie wbrew prawu pozyskała dane nawet 50 milionów osób zarejestrowanych na Facebooku, a następnie wykorzystała je do wpływania na decyzje wyborcze Amerykanów w trakcie wyborów na prezydenta USA w 2016 roku. Dodajmy tutaj, że Cambridge Analytica świadczyła wówczas usługi dla sztabu wyborczego Donalda Trumpa.

 

Źródło: Polishexpress.co.uk


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(0 głosów)Artykuły powiązane