Font Size

Czcionka
alexjones.pl Informacje ze świata Polska włączy się w misję wojskową u wybrzeży Iranu? MSZ komentuje.
Kategoria: Informacje ze świata   Czwartek, 25 lipiec 2019 16:08 Autor: Andreas

Polska włączy się w misję wojskową u wybrzeży Iranu? MSZ komentuje.

Polska włączy się w misję wojskową u wybrzeży Iranu? MSZ komentuje. DVIDSHUB/Flickr/CC BY 2.0 (5)

Szef brytyjskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych Jeremy Hunt wezwał do powołania ogólnoeuropejskiej misji ochrony statków handlowych w cieśninie Ormuz po incydencie z brytyjskim tankowcem Stena Impera. 

Polskie MSZ wydało w tej sprawie krótkie oświadczenie. [Dłuższe wyda, gdy USA im powie, co mają myśleć i co robić – admin]

Wczoraj agencja Reutera, powołując się na trzech wysokiej rangi dyplomatów UE informowała, że Włochy, Holandia i Francja zgodziły się z brytyjską inicjatywą, a „zainteresowanie propozycją Londynu” wyraziły Hiszpania, Polska i Niemcy.

Polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych na swoim koncie na Twitterze opublikowało informację, że póki co Polska uważnie przygląda się propozycji utworzenia misji wojskowej w cieśninie Ormuz, ale „dotychczas MSZ RP nie informowało o gotowości wsparcia tej propozycji”.

Według agencji Reutera Brytyjczycy przekazali unijnym dyplomatom szczegóły propozycji swojego ministra spraw zagranicznych podczas spotkania w Brukseli i zastrzegli, że „nie dotyczy ona bezpośrednio UE, NATO oraz USA”. Misją ma kierować wspólne dowództwo brytyjsko-francuskie.

Zajęcie brytyjskiego tankowca

Przypomnijmy, 19 lipca Korpus Strażników Rewolucji Islamskiej zajął w cieśninie Ormuz brytyjski tankowiec Stena Impero. Według irańskich władz Stena Impero został zatrzymany, ponieważ zignorował wezwanie pomocy wysłane z irańskiego statku rybackiego.

Na przejętym statku jest trzech rosyjskich marynarzy. Zatrzymanie tankowca najprawdopodobniej było odpowiedzią na aresztowanie przez brytyjskie władze 4 lipca irańskiego tankowca rzekomo przewożącego ropę do Syrii. Teheran zaprzeczył transportowi surowca i zaprotestował [wobec władz] Londynowi.

Sekretarz stanu USA Mike Pompeo ogłosił rozpoczęcie koalicji w celu patrolowania cieśniny Ormuz. Rosyjski MSZ przedstawił również koncepcję bezpieczeństwa zbiorowego w strefie Zatoki Perskiej.

Amerykańska koalicja patrolowa

Po zajęciu brytyjskiego tankowca sekretarz stanu Mike Pompeo oświadczył, że Waszyngton tworzy koalicję w celu patrolowania cieśniny Ormuz, która łączy dwie zatoki – Perską i Omańską.

– Pracujemy nad tym, aby zmienić zachowanie kierownictwa Islamskiej Republiki Iranu. I tworzymy koalicję, która będzie patrolować cieśninę Ormuz, żeby te szlaki morskie pozostały otwarte. Będą w tym uczestniczyć kraje z całego świata – powiedział Pompeo w wywiadzie dla WFTV 9.

Wcześniej magazyn Defence One, powołując się na przewodniczącego Kolegium Połączonych Szefów Sztabów USA generała Josepha Dunforda, poinformował, że administracja prezydenta USA Donalda Trumpa planuje stworzyć koalicję międzynarodową, aby patrolować wody w pobliżu Iranu i Jemenu.

Jak oświadczył Dunford, USA „pozostają w kontakcie z kilkoma krajami, aby zobaczyć, czy będą w stanie stworzyć koalicję, która zapewni swobodę nawigacji w Cieśninie Ormuz i Bab al-Mandab”. Później doradczyni szefa Pentagonu Katherine Wilbarger oznajmiła, że koalicja jest powoływana nie w celu konfrontacji zbrojnej z Iranem, a w celu zapewnienia bezpieczeństwa żeglugi transportowej, przede wszystkim za pomocą wzmocnienia wywiadu i monitoringu w regionie.

Reakcja Iranu

Iran nie pozwoli na zamęt w Zatoce Perskiej i Cieśninie Ormuz, ale nie dąży do konfrontacji militarnej i eskalacji napięcia, powiedział prezydent Iranu Hassan Rouhani, zaznaczając, że ten region nie jest miejscem gier.

„Nie pozwolimy nikomu na zamęt w Zatoce Perskiej i cieśninie Ormuz, w każdym razie nie szukamy napięć i starć militarnych” – powiedział Rouhani, którego słowa są cytowane na jego oficjalnej stronie internetowej.

Według prezydenta Iranu cieśnina Ormuz nie jest miejscem do żartów i „gier z międzynarodowymi normami”.

Mówiąc o zatrzymaniu brytyjskiego statku, zaznaczył, że Korpus Strażników Rewolucji Islamskiej (część sił zbrojnych Iranu) przeprowadził tę operację profesjonalnie.

 

Źródło: pl.sputniknews.com

 


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(5 głosów)Ostatnio zmieniany Czwartek, 25 lipiec 2019 14:38
alexjones.pl Informacje ze świata Polska włączy się w misję wojskową u wybrzeży Iranu? MSZ komentuje.