Font Size

Czcionka
alexjones.pl Informacje ze świata Nowy, obsceniczny budżet Pentagonu. „Wojenny”?
Kategoria: Informacje ze świata   Poniedziałek, 29 lipiec 2019 10:02 Napisał

Nowy, obsceniczny budżet Pentagonu. „Wojenny”?

Nowy, obsceniczny budżet Pentagonu. „Wojenny”? DVIDSHUB/Flickr/CC BY 2.0 (4)

Amerykanie skończyli z wydawaniem setek miliardów na wojsko, teraz będą wydawać biliony. Republikanie i demokraci zgodzili się na przyznanie armii 2,7 bilionów dolarów na dwa lata, tj. 1 35o 000 000 000 dolarów rocznie. To najnowszy, absolutny rekord wydatków wojskowych na świecie. Wielu deputowanych nazywa ten budżet „astronomicznym” lub „obscenicznym”, inni po prostu „wojennym”, ale większość, w tym tzw. progresywna frakcja demokratów, głosowała za.

Tylko 16 demokratów głosowało przeciw (w tym znane posłanki Ilhan Omar i Ayanna Pressley z lewego skrzydła partii). Reszta zaaprobowała umowę z republikanami, co dla lokalnych dysydentów oznacza „niekontrolowany wpływ lobby Pentagonu i przemysłu zbrojeniowego”. Dla części republikańskich deputowanych najnowsze liczby były jeszcze za małe. Z kolei inni przeciwnicy giga-budżetu dla wojska podkreślali, że niebezpiecznie wzrośnie deficyt budżetowy Stanów Zjednoczonych, i tak obciążony potężnymi długami.

Demokraci, którzy głosowali za, wyjaśniali dziennikarzom, że to z powodu wrażliwości społecznej, gdyż przy okazji znacznie wzrośnie cywilny fundusz dla rodzin wojskowych. W kwietniu „progresiści” na swym zjeździe podjęli decyzję o sprzeciwie wobec zwiększania „szalonego” budżetu Pentagonu, lecz w czasie głosowania przeciw były tylko wyjątki.

Prezydent Donald Trump bardzo ucieszył się na Twitterze z budżetowego zwycięstwa armii. Będzie najbardziej uzbrojonym amerykańskim prezydentem w historii. Według niektórych komentatorów, przeważyła perspektywa konfliktu z Iranem, dalszego nacisku na Wenezuelę i inne kraje, nie mówiąc o zapewnieniu „decydującej przewagi” wobec Chin i Rosji. Inni zwracają uwagę, że ten budżet wygląda po prostu agresywnie i nie ma się z czego cieszyć. Amerykanie przyzwyczajają się do możliwości nowej wojny?


Źródło: Strajk.eu


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(10 głosów)Artykuły powiązane

alexjones.pl Informacje ze świata Nowy, obsceniczny budżet Pentagonu. „Wojenny”?