Font Size

Czcionka
alexjones.pl Informacje ze świata Kto pod kim dołki kopie…
Kategoria: Informacje ze świata   Czwartek, 01 sierpień 2019 13:05 Autor: Andreas

Kto pod kim dołki kopie…

Ren Zhengfei Ren Zhengfei DAVOS WEF 2015/Flickr/CC BY-ND-SA 2.0

Zarządzający firmą c  Ren Zhengfei oświadczył, że wojna handlowa USA z Chinami nie ma nic wspólnego z zasadami wolnej konkurencji. Druga pod względem popularności po Samsungu marka Huawei oskarżona o rzekome szpiegostwo i kradzież własności intelektualnej postanowiła odeprzeć zarzuty ujawnieniem pewnych okoliczności.

Sam prezydent Trump w rozmowie z tv CNBC stwierdził z dziecięcą wręcz szczerością: ”Huawei jest bardzo silnym konkurentem. Życzę by  Chinom wiodło się dobrze, ale nie tak dobrze jak nam.” Jeśli są zastrzeżenia wobec Chin jako mocarstwa, to dlaczego atakowana jest firma Huawei. Odpowiedzią może być ocena ekonomistów. Huawei jako jedna z wiodących marek w dziedzinie telefonii komórkowej uzyskała przychód ze sprzedaży w wysokości $109 mld, trzykrotnie zwiększając sprzedaż na przestrzeni 5 lat. Zatrudnia 180 000 pracowników w 170 krajach. Zdaniem Stephen’a Roach z Yale University, jeśli Huawei zagrażałaby bezpieczeństwu państwa to dlaczego nie zaistniała żadna sprawa sądowa; dotychczas słyszymy tylko spekulacje nie fakty.

Ripostą Huawei na szereg pomówień, było wyjście z cienia szefa firmy Huawei sprowokowane przez administrację Trumpa. Podkopując reputację chińskiej firmy Amerykanie posunęli się do aresztowania córki Ren’a Zhengfei. Odpowiedzialność za notowania firmy  stała się dla jej szefa misją osobistą. Dalekie od fair play pomówienia rzucane wobec prężnej konkurencji, zmobilizowały go do stanowczości.

Ren Zhengfei zapowiedział, że firma może  nadal dokonywać zakupów technologii na rynku amerykańskim, bo współpraca jest naturalną drogą rozwoju, ale jeśli miałoby to odbywać się na zasadach wymuszonych, to Ameryka nie jest bezwarunkowo potrzebna, firmę stać na samowystarczalność. Jeżeli są komponenty, bez których firma Huawei miałaby sobie nie poradzić, to istotniejsze jest otrząśnięcie się z zależności i rezygnacja z ich zakupu. Tysiące specjalistów już pracują nad tym problemem i z pewnością znajdą rozwiązanie.

Odpowiadając na zarzut zagrożenia bezpieczeństwa państwa ze strony Huawei, szef firmy  reaguje oto tak :”Nie wiem co dla USA znaczy określenie bezpieczeństwo państwa. My nie mamy żadnych sieci na terenie USA, nie nosimy się również z zamiarem sprzedaży produktów 5G. Tym samym nie stanowimy żadnego zagrożenia dla Stanów Zjednoczonych. Ponadto, jako najbardziej zaawansowany technologicznie kraj, USA mają znacznie większe możliwości w tym zakresie. Nie zaistniała żadna sprawa, w której Huawei  oskarżono o kradzież IP (Intellectual Property).”

Sukces firmy oparty na inwestycjach w badania i rozwój pozwala dominować na rynku nie stanowiąc zagrożenia bezpieczeństwa. Tylko w ciągu 1 roku przeznaczono $ 13mld na badania, podczas gdy konkurencyjna firma amerykańska Qualcomm ograniczyła się do $ 5,5 mld. Dodatkowo dysponując patentem na produkcję urządzeń 5G, 4G Huawei obsługuje 29% rynku telefonii, spodziewając się, że wprowadzenie generacji 5G, rozszerzy ten udział do 50%.

Motorola chcąc obwinić za swoje fiasko ekonomiczne konkurencję, wytoczyła proces przeciwko Huawei, a skończyło się tym, że rząd amerykański musiał zapłacić koszty sądowe jako stronie przegranej.


Źródło: Wolna Polska – Wiadomości


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(4 głosów)Ostatnio zmieniany Czwartek, 01 sierpień 2019 00:53