Font Size

Czcionka
alexjones.pl Informacje ze świata „Infantylna polityka USA”: Iran gardzi sankcjami politycznymi imperium
Kategoria: Informacje ze świata   Piątek, 02 sierpień 2019 11:03 Autor: Andreas

„Infantylna polityka USA”: Iran gardzi sankcjami politycznymi imperium

Mur dawnej ambasady USA w Teheranie Mur dawnej ambasady USA w Teheranie Kamyar Adl/Flickr/CC BY 2.0

Waszyngton odcina po kolei szanse na pokój z Iranem – weszły w życie amerykańskie sankcje przeciw szefowi irańskiej dyplomacji Mohammadowi Zarifowi, głównemu rozmówcy Unii Europejskiej, Chin, Rosji – krajów pragnących przetrwania układu atomowego, który Trump zerwał w zeszłym roku. Unia „wyraziła żal”, że USA nałożyły sankcje na Zarifa, ze względu na „wagę relacji dyplomatycznych”. Ale najchłodniej odpowiedział Iran.

Irański prezydent Hassan Rouhani w wystąpieniu telewizyjnym zastanawiał się, czy Amerykanom chodziło przeszkodzenie Zarifowi w udzielaniu wypowiedzi mediom międzynarodowym. „Oni się ich pewnie boją” – podejrzewał prezydent. Zarif dał wiele wywiadów podczas swej niedawnej obecności w nowojorskiej siedzibie ONZ. „Nasi wrogowie są tak bezsilni, że stracili zdolność sensownego myślenia i działania. To godne pogardy” – dodał, oskarżając Stanu Zjednoczone o „infantylność”.

Według samego Zarifa, Amerykanom chodzi o zamknięcie ust Iranowi, o wyeliminowanie dyplomatycznego wyjścia z sytuacji. Dla Strażników Rewolucji decyzja amerykańska jest „absurdalna”. W zeszłym tygodniu Zarif złożył Amerykanom propozycję stałego udostępnienia swych wszystkich instalacji atomowych dla inspekcji międzynarodowych, co uniemożliwi Iranowi zbudowanie broni jądrowej, w zamian za zniesienie sankcji. Waszyngton to odrzucił.

Amerykańska kampania „maksymalnego nacisku” na Iran weszła na drogę odcinania kontaktów dyplomatycznych. Sankcje przeciw Zarifowi oznaczają niemożliwość przeprowadzenia z nim transakcji finansowej i zabór („zamrożenie”) jego aktywów. Amerykanie chcą też zabronić mu wszelkich podróży zagranicznych, nawet jeśli są zmuszeni przyjmować go w Nowym Jorku, kiedy przybywa do ONZ. Unia Europejska zapowiedziała, że dalej będzie pracować z Zarifem.

Jak donoszą media amerykańskie, sankcje na Zarifa były pomysłem samego prezydenta Trumpa.Źródło: Portal STRAJK


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(2 głosów)Ostatnio zmieniany Piątek, 02 sierpień 2019 09:16
alexjones.pl Informacje ze świata „Infantylna polityka USA”: Iran gardzi sankcjami politycznymi imperium