Font Size

Czcionka
alexjones.pl Informacje ze świata NEWS: Zdecydowana większość senatorów USA chce, aby to Polska zapłaciła za mienie ofiar Holocaustu
Kategoria: Informacje ze świata   Środa, 07 sierpień 2019 14:06 Napisał

NEWS: Zdecydowana większość senatorów USA chce, aby to Polska zapłaciła za mienie ofiar Holocaustu

NEWS: Zdecydowana większość senatorów USA chce, aby to Polska zapłaciła za mienie ofiar Holocaustu zeevveez/Flickr/CC BY 2.0 (2)

Aż 88 spośród 100 senatorów USA podpisało się pod listem kierowanym do sekretarza stanu USA Mike'a Pompeo, w którym zażądali, aby władze USA wywarły nacisk na Polskę w sprawie zwrotu mienia ofiar Holocaustu. Co ciekawe - senatorowie USA zapomnieli o dwóch ważnych kwestiach. Po pierwsze - roszczenia ofiar Holocaustu, którzy byli obywatelami USA, zostały uregulowane umową między Polską a USA z 16 lipca 1960 r. A po drugie - pozostałe ofiary Holocaustu mogą spokojnie odzyskać mienie znacjonalizowane przez komunistyczne władze. Wystarczy, że złożą pozew do polskiego sądu.

O sprawie listu 88 senatorów poinformował wczoraj późnym wieczorem Onet.pl, a znacznie wcześniej, bo jeszcze w maju, o tej kwestii alarmował Marcin Makowski z Wp.pl. Amerykańscy politycy żądają, aby sekretarz stanu USA Mike Pompeo wywarł nacisk na Polskę w sprawie zapłaty za mienie pozostawione przez ofiary Holocaustu.

Chodzi o przyjęcie ustawodawstwa, które "spełniałoby standardy Deklaracji terezińskiej" i stworzyło "proces dochodzenia roszczeń prowadzony w sposób sprawiedliwy, kompleksowy i niedyskryminacyjny".

Z jakiegoś powodu amerykańscy senatorowie zapominają, iż w Polsce istnieje już legalna droga, która działa w sposób "sprawiedliwy, kompleksowy i niedyskryminacyjny", prowadząca do odzyskania utraconego mienia. Wiedzie ona przez polski sąd. Wystarczy, że w odpowiednim miejscowo sądzie złoży się pozew i udowodni, że przed wojną było się właścicielem danej nieruchomości lub jest się spadkobiercą takiej osoby. To po pierwsze.

A po drugie - roszczenia obywateli USA - w tym ofiar Holocaustu - zostały uregulowane umową międzynarodową między Polską a USA z 16 lipca 1960 r. Zgodnie z jej treścią USA otrzymały od PRL kwotę 40 milionów ówczesnych $ (dziś równowartość ok. 1 mld $). W zamian władze USA przejęły na siebie wszelkie zobowiązania z roszczeń odszkodowawczych zarówno osób fizycznych jak i prawnych, które pozostawiły majątek w Polsce. Jednocześnie władze USA zobowiązały się, że nie będą wysuwały, ani popierały żadnych nowych roszczeń w tym zakresie.

Mając na uwadze powyższe uznać można, iż sprawa "restytucji mienia" jest załatwiona. Wbrew temu co twierdzą senatorowie USA - w Polsce istnieje już proces dochodzenia roszczeń. Nie bez znaczenia jest również wspominana powyżej umowa z 1960 roku. Wspomniane elementy sprawiają, iż żądania amerykańskich polityków w zakresie stworzenia specjalnego ustawodawstwa, które "spełniałoby standardy Deklaracji terezińskiej" i stworzyło "proces dochodzenia roszczeń prowadzony w sposób sprawiedliwy, kompleksowy i niedyskryminacyjny" są żądaniami idącymi nazbyt daleko.


Linki do materiałów źródłowych znajdziesz pod artykułem na:

Źródło: Niewygodne.info.pl


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(6 głosów)alexjones.pl Informacje ze świata NEWS: Zdecydowana większość senatorów USA chce, aby to Polska zapłaciła za mienie ofiar Holocaustu