Font Size

Czcionka
alexjones.pl Informacje ze świata Die Welt: Polska domagając się reparacji od Niemiec podważa zasadność przebiegu granic na Odrze i Nysie
Kategoria: Informacje ze świata   Środa, 21 sierpień 2019 09:01 Autor: Andreas

Die Welt: Polska domagając się reparacji od Niemiec podważa zasadność przebiegu granic na Odrze i Nysie

Die Welt: Polska domagając się reparacji od Niemiec podważa zasadność przebiegu granic na Odrze i Nysie Dominic Hallau/Flickr/CC BY-ND 2.0

Domaganie się przez Polskę reparacji od Niemiec służy rządowi PiS do odświeżania antyniemieckich stereotypów, a zarazem podważa powojenny ład, w tym przebieg granicy na Odrze i Nysie Łużyckiej – twierdzi niemiecki dziennik „Die Welt”.

W poniedziałek wieczorem na stronach internetowych niemieckiego dziennika „Die Welt” opublikowano komentarz odnoszący się do polskich postulatów dotyczących reparacji wojennych od Niemiec za straty z czasów II wojny światowej. Jego autorem jest Sven Felix Kellerhoff, szef redakcji historycznej „Die Welt”.

„Zwolennicy żądań reparacyjnych w Polsce twierdzą, że kraj poniósł względnie najwięcej ofiar w czasie II wojny światowej, bowiem zginęło od 200 do 230 na 1000 mieszkańców. Liczby te zgadzałyby się, gdyby liczyć wszystkie ofiary: polskich Żydów oraz etnicznych Białorusinów i Ukraińców żyjących na ówczesnym terytorium Polski. Ponadto powołują się na prawie całkowite zniszczenie dużych polskich miast, takich jak Warszawa. Mówi się, że szkody materialne da się oszacować” – czytamy na łamach niemieckiej gazety.

„Die Welt” komentując kwestię reparacji twierdzi, że faktycznie są one wysuwane przez stronę polską, a ściślej mówiąc przez obóz PiS, z pobudek politycznych. Napisano, że partia Jarosława Kaczyńskiego żądając coraz wyższych kwot odszkodowań, „które na pewno wkrótce przekroczą bilion euro”, próbuje odbudować antyniemieckie stereotypy. Jednocześnie uważa te żądania za nieuzasadnione, a ich ewentualne spełnienie za czynnik uruchamiający podobne ruchy w Grecji.

„Formułowanie nieuzasadnionych prawnie żądań ma na celu wywieranie presji moralnej i politycznej. Gdyby Polska zmusiła rząd federalny do ustępstw, podobne zachowanie ze strony Grecji byłoby nieuchronne. Również tamtejsi politycy licytują się w wymienianiu coraz wyższych kwot, których domagają się od Niemiec. Ostatnio było to 270 do 300 miliardów euro” – przypomina niemiecka gazeta. Ostrzega przy tym, że gdyby również inne kraje, wobec których Niemcy, jak zaznacza „Die Welt”, wywiązały się już z obowiązku wypłacenia reparacji, zaczęły zgłaszać swoje pretensje, to rachunek opiewałby na bilionowe sumy.

Ponadto, zdaniem niemieckiej gazety „byłoby to też podważeniem powojennego ładu w Europie”.

„Jeśli wielokrotne rezygnowanie przez Polskę z reparacji ma być unieważnione, to jakie uzasadnienie miałoby przesunięcie polskiej granicy na Zachód na Prusy Wschodnie i Śląsk, które przez wieki były w sposób niekwestionowany niemieckimi terenami?” – pyta Kellerhoff. „I odwrotnie – na jakiej podstawie miałoby nadal obowiązywać przesunięcie granic Białorusi i Ukrainy na Zachód?”.

Szef redakcji historycznej „Die Welt” uważa także, że kurs „prawicowo-konserwatywnego rządu w Warszawie przypomina czasy międzywojenne”. Jego zdaniem, jest to kwestionowanie przez Warszawę 70 lat europejskiej współpracy na Zachodzie i prawie 30 lat na Wschodzie.

W poniedziałek szef polskiej dyplomacji Jacek Czaputowicz oświadczył, że Polska była dyskryminowana w procesie wypłacania przez Niemcy reparacji po II wojnie światowej. Przypomniał ponadto, że Polska została zmuszona przez ZSRR do wyrównania, poprzez dostawy węgla, tego, co otrzymała z sowieckiej strefy okupacyjnej na podstawie uzgodnień w Poczdamie. Szef MSZ uważa, że niektóre kraje straciły wielokrotnie mniej, a przy tym otrzymały większe odszkodowania.

Przypomnijmy, że w maju br. ta sama gazeta straszyła Polskę i Grecję konsekwencjami reparacji. „Die Welt” opublikował wówczas artykuł, w którym udzielono obu krajom przestróg z powodu podnoszenia wobec Niemiec sprawy reparacji za II wojnę światową. Według niemieckiej gazety wypłata reparacji przyniosłaby negatywne konsekwencje nie tylko dla Niemiec, ale także dla beneficjentów reparacji. Zdaniem „Die Welt” samo poruszanie tego tematu jest szkodliwe.

W kwietniu br. grecki parlament zdecydował o podjęciu dyplomatycznych starań o uzyskanie od Niemiec reparacji za straty wyrządzone podczas niemieckiej okupacji w czasie II wojny światowej.


Dziennik.pl / PAP / Kresy.pl

Źródło: KRESY.PL


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(5 głosów)Ostatnio zmieniany Środa, 21 sierpień 2019 09:13
alexjones.pl Informacje ze świata Die Welt: Polska domagając się reparacji od Niemiec podważa zasadność przebiegu granic na Odrze i Nysie