Font Size

Czcionka
alexjones.pl Informacje ze świata Trump naciska na Danię w sprawie Grenlandii i odwołuje swoją wizytę w tym kraju
Kategoria: Informacje ze świata   Czwartek, 22 sierpień 2019 14:06 Autor: Andreas

Trump naciska na Danię w sprawie Grenlandii i odwołuje swoją wizytę w tym kraju

karykatura Donalda Trumpa karykatura Donalda Trumpa DonkeyHotey/Flickr/CC BY 2.0 (4)

Prezydent USA Donald Trump poinformował na twitterrze o odwołaniu zaplanowanego na 2 września spotkania z szefową duńskiego rządu Mette Frederiksen, gdyż ta nie chce ona rozmawiać z nim o sprzedaży Grenlandii.

W lipcu Biały Dom informował, że Trump przyjął zaproszenie duńskiej królowej Małgorzaty i że na początku września odwiedzi on Danię.

Plany te uległy zmianie, bowiem Dania zdecydowała się odrzucić roszczenia terytorialne USA, z którymi prezydent tego kraju nieoczekiwanie wystąpił w ostatnim czasie. 

„Dania jest bardzo wyjątkowym krajem z niesamowitymi ludźmi, ale w związku z komentarzami premier Mette Frederiksen, że nie jest ona zainteresowana rozmową o zakupie Grenlandii, odłożę nasze spotkanie, które miało mieć miejsce za dwa tygodnie, na inny czas. Premier zdołała zaoszczędzić sporo pieniędzy i wysiłków zarówno Stanów Zjednoczonych, jak i Danii, będąc tak bezpośrednią. Dziękuję jej za to i czekam na propozycję nowego terminu w przyszłości!” – napisał Trump na twitterze.

Licząca 56 tys. mieszkańców Grenlandia to największa wyspa świata, stanowiąca autonomiczną część Królestwa Danii. Z uwagi na swe położenie i występujące tam bogactwa naturalne (ropa, gaz, złoto, diamenty, uran, cynk, ołów) stanowi da USA łakomy kąsek.

Na mocy traktatu z Danią z lat 50. USA utrzymują bazę wojskową na północy wyspy, w której skład wchodzi m.in. stacja radarowa – element systemu wczesnego ostrzegania przed pociskami balistycznymi.

Za: https://www.magnapolonia.org

Wydaje się, że nie tyle roszczenia terytorialne, ile uczciwa propozycja kupna ziemi z ludźmi .

A więc nie chodzi o jakiś wygłup kongresmena ze Środkowego Zadupia, czy dywagacje tzw. dziennikarzy – ale za sprawą kupna Grenlandii stoi sam POTUS. Marnie widzę szanse Danii.
Admin

Źródło: Dziennik gajowego Maruchy


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(5 głosów)Ostatnio zmieniany Czwartek, 22 sierpień 2019 07:53
alexjones.pl Informacje ze świata Trump naciska na Danię w sprawie Grenlandii i odwołuje swoją wizytę w tym kraju