Font Size

Czcionka
alexjones.pl Informacje ze świata Będzie drugie referendum w sprawie Brexitu? Chce tego większość obywateli UK
Kategoria: Informacje ze świata   Czwartek, 22 sierpień 2019 12:04 Autor: Andreas

Będzie drugie referendum w sprawie Brexitu? Chce tego większość obywateli UK

Będzie drugie referendum w sprawie Brexitu? Chce tego większość obywateli UK Elionas2/PixaBay/CC0 Creative Commons

Chcemy zadecydować świadomie – mówią Brytyjczycy, którzy mają za złe politykom, że ci nie poinformowali ich rzetelnie o trudnościach i skutkach związanych z opuszczeniem europejskiej wspólnoty. W związku z tym obywatele chcą ponownego głosowania. Z sondażu Kantar wynika, że za takim rozwiązaniem optuje aż 52 proc. respondentów.

Po trzech latach nieudanych negocjacji Wielka Brytania nie wciąż opuściła Unii Europejskiej. Terminy ostatecznego rozwiązania są ciągle przesuwane. Ostatni mija 31 października, jednak jak na razie nic nie wskazuje na to, by parlamentarna większość w Izbie Gmin wyraziła aprobatę dla warunków Brexitu wynegocjowanych przez rząd Theresy May.

Obecny gabinet Borisa Johnsona podjął próbę nawiązania ponownych negocjacji z Brukselą w spornej sprawie, czyli kwestii kontroli granicznych w Irlandii Północnej, jednak europejska stolica stanowczo odmówiła jakichkolwiek pertraktacji, stwierdzając, że zapisy umowy zostały już zadekretowane i nie ma pola do ich renegocjacji.

Unijne źródła jednak donoszą, że Niemcy i 25 krajów Wspólnoty są przygotowane na kolejne opóźnienie Brexitu. W Brukseli nie wierzy się, że nowy premier będzie w stanie wyprowadzić Wielką Brytanię z UE z porozumieniem, czy bez niego. Sam Johnson deklaruje, że oczywiście wolałby wyjść na ustalonych warunkach, jednak jego kraj będzie przygotowany również na tzw. twardy Brexit. Opozycyjna Partia Pracy zdaniem wielu komentatorów dąży do właśnie takiego scenariusza, licząc na spadek poparcia dla konserwatywnego rządu i wygranie wyborów do Izby Gmin. Póki co na taki obrót sprawy niewiele wskazuje – Toryści wyprzedzają Laburzystów w zależności od sondażu – od 4 do 14 pkt procentowymi.

Jeremy Corbyn, lider Partii Pracy zadeklarował kilka dni temu, że jego partia jest skłonna poprzeć powtórne referendum. Taki wariant popiera też 52 proc. jego rodaków, przeciwko jest tylko 29 proc., a 19 proc. nie ma zdania.


Źródło: Portal STRAJK


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(0 głosów)Ostatnio zmieniany Czwartek, 22 sierpień 2019 07:38
alexjones.pl Informacje ze świata Będzie drugie referendum w sprawie Brexitu? Chce tego większość obywateli UK