Font Size

Czcionka
alexjones.pl Informacje ze świata Nasi drodzy amerykańscy sojusznicy. Bardzo drodzy
Kategoria: Informacje ze świata   Piątek, 23 sierpień 2019 13:05 Autor: Andreas

Nasi drodzy amerykańscy sojusznicy. Bardzo drodzy

Nasi drodzy amerykańscy sojusznicy. Bardzo drodzy DVIDSHUB/Flickr/CC BY 2.0

Po lokajskich deklaracjach strony polskiej dotyczącej utworzenia i funkcjonowania amerykańskiej bazy Fort Trump za nasze budżetowe pieniądze, koszty stacjonowania wojsk USA policzyli Niemcy.

Tygodnik „Der Spiegel” wziął pod lupę sumy, które niemiecki budżet musi wydać na funkcjonowanie amerykańskich jednostek na niemieckiej ziemi. Wyszły setki milionów dolarów.

W ciągu ostatnich 7 lat, jak informuje tygodnik, niemieccy podatnicy zapłacili za funkcjonowanie, utrzymanie gotowości bojowej i ćwiczenia 243 miliony euro.

Posłanka Bundestagu z ramienia Die Linke, Brigitte Freihold oznajmiła oczywistość, której jednak nikt w Niemczech oficjalnie nie podnosi: USA wykorzystują Niemcy jako platformę w swoich interesach. A jeżeli tak, wywodziła posłanka, to finansowanie amerykańskich wojsk powinno zostać natychmiast zakończone.

„Niemcy są główną platformą przeprowadzenia amerykańskich operacji wojskowych. Finansowanie ich przez niemieckiego podatnika powinno wreszcie się zakończyć”, mówiła Freihold niemieckim parlamencie.

„Der Spiegel” wylicza, że nigdzie w Europie nie jest zakwaterowanych tylu żołnierzy armii USA, co w Niemczech. Pieniądze, które policzył tygodnik, idą przede wszystkim na infrastrukturę amerykańskich nieruchomości oraz na utrzymanie nieruchomości, w tym na budowę nowych I choć w budżecie Niemiec wydzielono sumę 480 milionów euro na prace budowlane dla partnerów w NATO, to w praktyce wszystkie te pieniądze poszły na amerykańskie potrzeby.

Pikanterii sprawie dodaje fakt, że stacjonowanie amerykańskich wojsk ma swe korzenie w okupacyjnym statusie jednostek US Army po 1945 roku.

Niemieckiego niezadowolenia z faktu stacjonowania obcych wojsk na swojej ziemi i kosztów w związku z tym ponoszonych nie podzielają polskie elity polityczne. Poza wspomnianym Fort Trump całkiem niedawno amerykańska ambasador w Polsce zaprosiła, nie pytając oczywiście polskiego rządu o zdanie, dodatkowy kontyngent sił zbrojnych USA właśnie z Niemiec. Polska zapłaci.

 Źródło: Portal STRAJK


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(7 głosów)Artykuły powiązane

Ostatnio zmieniany Piątek, 23 sierpień 2019 08:58
alexjones.pl Informacje ze świata Nasi drodzy amerykańscy sojusznicy. Bardzo drodzy