Font Size

Czcionka
alexjones.pl Informacje ze świata „Europejska inicjatywa” w kwestii bezpieczeństwa w cieśninie Ormuz
Kategoria: Informacje ze świata   Piątek, 30 sierpień 2019 13:05 Autor: Andreas

„Europejska inicjatywa” w kwestii bezpieczeństwa w cieśninie Ormuz

Federica Mogherini Federica Mogherini ALDE Group/Flickr/CC BY-ND 2.0

Zapewnienie bezpieczeństwa żeglugi morskiej, w tym w cieśninie Ormuz, będzie jednym z tematów nieformalnych negocjacji ministrów obrony krajów UE w Helsinkach – powiedziała w czwartek dziennikarzom szefowa europejskiej dyplomacji Federica Mogherini.

W Finlandii, która przewodniczy obecnie w UE, odbywa się nieformalne spotkanie ministrów obrony, na którym mają zostać omówione kwestie zagrożeń hybrydowych oraz wpływ nowych technologii i klimatu na bezpieczeństwo, w tym także na morzu.

Odpowiadając na pytanie dziennikarzy, czy ministrowie będą omawiać ideę rozmieszczenia misji obserwatorów UE w cieśninie Ormuz, Mogherini odpowiedziała tylko, że później poinformuje o rezultatach rozmów na ten temat.

Podejmiemy szeroką dyskusję ws. bezpieczeństwa morskiego. Oczywiście w naszych interesach jest zapewnienie bezpieczeństwa i swobody żeglugi na szlakach morskich, w tym w cieśninie Ormuz, to nie ulega wątpliwości – powiedziała, dodając, że oczekuje „dyskusji z ministrami odnośnie sytuacji na Bliskim Wschodzie w szerszym kontekście”.

„Unia Europejska zawsze była ważnym i nastawionym na współpracę partnerem w kwestii zapewnienia bezpieczeństwa morskiego. Jest to nadzwyczaj ważne dla UE zarówno ze względów bezpieczeństwa, jak i z przyczyn gospodarczych. Omówimy to z ministrami obrony” – zaznaczyła Mogherini.

Transmisję wywiadu prowadziła służba prasowa Komisji Europejskiej.

Wielka Brytania również wyrażała zamiar utworzenia ogólnoeuropejskiej misji zajmującej się ochroną statków handlowych w cieśninie Ormuz po tym, jak Iran zatrzymał brytyjski tankowiec Stena Impero. Jak podkreślił minister spraw zagranicznych Francji Jean-Yves Le Drian, Paryż wspólnie z Londynem i Berlinem pracuje nad „europejską inicjatywą” w celu zapewnienia bezpieczeństwa morskiego w Zatoce Perskiej.

Polska się przygląda

Wcześniej szef brytyjskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych Jeremy Hunt wezwał do powołania ogólnoeuropejskiej misji ochrony statków handlowych w cieśninie Ormuz po incydencie z brytyjskim tankowcem Stena Impera. Polskie MSZ wydało w tej sprawie krótkie oświadczenie.

Polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych na swoim koncie w Twitterze opublikowało informację, że póki co Polska uważnie przygląda się propozycji utworzenia misji wojskowej w cieśninie Ormuz, ale „dotychczas MSZ RP nie informowało o gotowości wsparcia tej propozycji”.

Według agencji Reutera Brytyjczycy przekazali unijnym dyplomatom szczegóły propozycji swojego ministra spraw zagranicznych podczas spotkania w Brukseli i zastrzegli, że „nie dotyczy ona bezpośrednio UE, NATO oraz USA”. Misją ma kierować wspólne dowództwo brytyjsko-francuskie.

Zajęcie brytyjskiego tankowca

Przypomnijmy, 19 lipca Korpus Strażników Rewolucji Islamskiej zajął w cieśninie Ormuz brytyjski tankowiec Stena Impero. Według irańskich władz Stena Impero został zatrzymany, ponieważ zignorował wezwanie pomocy wysłane z irańskiego statku rybackiego.

Na przejętym statku było trzech rosyjskich marynarzy. Zatrzymanie tankowca najprawdopodobniej było odpowiedziąna aresztowanie przez brytyjskie władze 4 lipca irańskiego tankowca rzekomo przewożącego ropę do Syrii. Teheran zaprzeczył transportowi surowca i wydał protest.

Sekretarz stanu USA Mike Pompeo ogłosił utworzenie koalicji w celu patrolowania cieśniny Ormuz. Z kolei rosyjski MSZ przedstawił również koncepcję bezpieczeństwa zbiorowego w strefie Zatoki Perskiej.

Pracujemy nad tym, aby zmienić zachowanie kierownictwa Islamskiej Republiki Iranu. I tworzymy koalicję, która będzie patrolować cieśninę Ormuz, żeby te szlaki morskie pozostały otwarte. Będą w tym uczestniczyć kraje z całego świata – powiedział Pompeo w wywiadzie dla WFTV 9.Źródło: Sputnik Polska 


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(0 głosów)Ostatnio zmieniany Piątek, 30 sierpień 2019 07:32
alexjones.pl Informacje ze świata „Europejska inicjatywa” w kwestii bezpieczeństwa w cieśninie Ormuz