Font Size

Czcionka
alexjones.pl Informacje ze świata Przewodniczący Bundestagu przyznaje: pakt Ribbentrop-Mołotow był IV rozbiorem Polski
Kategoria: Informacje ze świata   Poniedziałek, 02 wrzesień 2019 09:00 Autor: Andreas

Przewodniczący Bundestagu przyznaje: pakt Ribbentrop-Mołotow był IV rozbiorem Polski

Przewodniczący Bundestagu przyznaje: pakt Ribbentrop-Mołotow był IV rozbiorem Polski Dima Bushkov/Flickr/CC BY 2.0

Wolfgang Schaeble, przewodniczący niemieckiego Bundestagu przyznał w swoim wystąpieniu, że podpisanie paktu Ribbentrop-Mołotow, a następnie najazd niemieckich wojsk, były w rzeczywistości czwartym rozbiorem Polski. Polityk przyznał, że po niemieckim terrorze podczas II wojny światowej, nastał czas wieloletniej komunistycznej dominacji.

Podczas uroczystości związanych z 80. rocznicą wybuchu II wojny światowej, które miały miejsce w Berlinie, głos zabrał przewodniczący Bundestagu. W spotkaniu wzięła udział także marszałek sejmu Elżbieta Witek. Niemiecki polityk przyznał, że opinia publiczna w jego kraju wciąż nie zdaje sobie do końca sprawy z tego, jaki wpływ na dzisiejszą Polskę ma dramat II wojny światowej i doświadczenia podwójnej dyktatury.

– Pakt Ribbentrop-Mołotow, a w jego następstwie inwazja wojsk sowieckich na Polskę w połowie września 1939 roku, oznaczały w rzeczywistości czwarty rozbiór kraju – zaledwie dwie dekady po odzyskaniu przez Polskę suwerenności. Uświadomienie sobie tego faktu nie relatywizuje niemieckiej winy, lecz pogłębia zrozumienie polskiej perspektywy i tego, jak nasz sąsiad widzi dzisiejsze wyzwania – powiedział Schaeble.

Polityk zwrócił również uwagę, że oswobodzenie z niemieckiego terroru nie przyniosło Polakom wolności, ponieważ po zakończeniu II wojny światowej, Polska trafiła pod dominację Moskwy. – Dopiero przełom 1989 roku przyniósł Polakom pełną wolność po dziesięcioleciach komunistycznej dominacji, która nastała po niemieckim terrorze. Polacy wywalczyli sobie demokrację – skwitował przewodniczący Bundestagu.

Podczas uroczystości głos zabrała również marszałek sejmu Elżbieta Witek. Podkreśliła, że 80 lat temu Niemcy „rozpętały światowy kataklizm”, a Polska stała się pierwszą ofiarą agresji militarnej. Dodała, że nasz kraj został wówczas opuszczony przez sojuszników, a 17 wrześnie następnie zaatakowany przez Związek Sowiecki.

– Co więcej, niemiecko-sowiecki pakt podpisany 28 września miał ją bezpowrotnie wymazać z mapy Europy. Był to szatański plan zniszczenia innego państwa, Polski, jej faktyczne unicestwienie, drastyczną okupację zakładającą całkowitą degradację i wyniszczenie narodu polskiego i totalne unicestwienie obywateli polskich o korzeniach żydowskich. (…) Tych faktów nie sposób kwestionować, podważać, relatywizować – podsumowała Elżbieta Witek.

Źródło: TVP Info

WMa

Za: PoloniaChristiana – pch24.pl (2019-09-01)Źródło: Bibula – pismo niezalezne


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(2 głosów)Ostatnio zmieniany Poniedziałek, 02 wrzesień 2019 08:29
alexjones.pl Informacje ze świata Przewodniczący Bundestagu przyznaje: pakt Ribbentrop-Mołotow był IV rozbiorem Polski