Font Size

Czcionka
alexjones.pl Informacje ze świata „Rosja to nie Polska”
Kategoria: Informacje ze świata   Poniedziałek, 02 wrzesień 2019 15:00 Autor: Andreas

„Rosja to nie Polska”

„Rosja to nie Polska” Alexandr Trubetskoy/Flickr/CC BY 2.0

Rosyjskie władze nie udzielą „lustrzanej odpowiedzi” na działania Polaków, którzy nie zaprosili prezydenta FR Władimira Putina na obchody 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej – powiedział Siergiej Naryszkin.

- Rosja to nie Polska. A rosyjscy przywódcy nigdy nie będą spekulować na temat świętej pamięci o poległych w II wojnie światowej – zapewnił w wywiadzie dla dziennika „Izwiestija” szef Rosyjskiego Towarzystwa Historycznego, dyrektor Służby Wywiadu Zagranicznego.

Naryszkin podkreślił, że naród rosyjski „pamięta o każdym, kto walczył z naszym wspólnym wrogiem”.

Jak dodał, „każdy, kto z szacunkiem odnosi się do wspólnej pamięci historycznej”, będzie mile widziany na obchodach 75. rocznicy zakończenia II wojny światowej.

1 września w Warszawie odbyły się obchody 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Zostali na nie zaproszeni przywódcy USA, wielu krajów europejskich, m.in. kanclerz Niemiec Angela Merkel. Polskie władze nie zaprosiły jednak na uroczystości prezydenta FR Władimira Putina.

Niewłaściwe byłoby świętowanie rocznicy agresji zbrojnej przeciwko Polsce w obecności lidera, który dziś zachowuje się w ten sposób wobec swego sąsiada – powiedział wcześniej wicepremier Polski Jacek Sasin.

Kreml zareagował negatywnie na decyzję polskich władz, by nie wysyłać oficjalnego zaproszenia Rosji na uroczystości poświęcone 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej, powiedział rzecznik rosyjskiego prezydenta Dmitrij Pieskow.

Negatywnie. Wszelkie uroczystości upamiętniające w jakimkolwiek kraju na świecie poświęcone rocznicy Wielkiej Wojny Ojczyźnianej lub II wojny światowej bez udziału naszego kraju nie mogą być uważane za pełnowartościowe, bo roli naszego państwa w zakończeniu II wojny światowej nie można przecenić – podkreślił Pieskow.

Warszawa upolitycznia wyniki II wojny światowej

Podejmując decyzję o pomniejszeniu roli Związku Radzieckiego, Rosji w II wojnie światowej, polskie władze pokazują swoją niższość, upolityczniają wyniki wojny i próbują wymazać pamięć historyczną, powiedział przewodniczący Dumy Państwowej Wiaczesław Wołodin.

Polskie władze nie rozumieją, że zwycięstwo w II wojnie światowej nie ma wymiaru politycznego. Czy Rosja podoba się komuś czy nie, ale jej decydującą rolę w II wojnie światowej doceniają wszystkie narody świata, w tym państwa koalicji antyhitlerowskiej, m.in. Stany Zjednoczone i Wielka Brytania.

Decydując się na umniejszenie roli ZSRR i Rosji w II wojnie światowej, polskie władze pokazuje swoją niższość poprzez upolitycznienie wyników wojny i próbę wymazania pamięci historycznej. Jest to nie do przyjęcia – podkreślił Wołodin, jak poinformowała służba prasowa Dumy Państwowej.

Polityk dodał, że ludzie zawsze będą pamiętać o poświęceniu żołnierzy radzieckich, a nazwiska polskich urzędników i polityków, którzy próbują i próbowali wymazać pamięć o tych, którzy oddali życie za pokój, zostaną zapomniane.

Działania polskich władz obrażają pamięć o ponad 600 tys. żołnierzy i oficerów, którzy zginęli wyzwalając Polskę spod okupacji, ratując Polaków przed eksterminacją. Zawsze powinniśmy o tym pamiętać niezależnie od tego, jakie partie i prezydenci dochodzą do władzy – ocenił przewodniczący Dumy Państwowej.Źródło: Sputnik Polska 


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(1 głos)Ostatnio zmieniany Poniedziałek, 02 wrzesień 2019 08:41