Font Size

Czcionka
alexjones.pl Informacje ze świata UE już dawno powinna wprowadzić wizy dla obywateli USA. Dlaczego w tym przypadku unijne prawo nie działa?
Kategoria: Informacje ze świata   Poniedziałek, 02 wrzesień 2019 10:00 Napisał

UE już dawno powinna wprowadzić wizy dla obywateli USA. Dlaczego w tym przypadku unijne prawo nie działa?

UE już dawno powinna wprowadzić wizy dla obywateli USA. Dlaczego w tym przypadku unijne prawo nie działa? Álvaro Millán/Flickr/CC BY-ND 2.0

Unijne prawo stanowi jasno - jeśli w którymś z państw świata istnieje obowiązek wizowy dla obywateli choćby 1 kraju należącego do UE, to Wspólnota winna (w ramach wzajemności) wprowadzić taki sam obowiązek wizowy wobec wspomnianego państwa stosującego wizy w stosunku do obywateli UE. Tyle teoria. W praktyce od wielu lat obywatele Polski, Chorwacji, Bułgarii i Rumunii muszą się ubiegać o wizę, gdy chcą wjechać na terytorium USA, mimo iż obywatele USA mogą wjeżdżać do każdego państwa UE bez wiz. Dlaczego Bruksela nie reaguje?

Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1289/2013 z dnia 11 grudnia 2013 r. stanowi jasno: w przypadku gdy państwo trzecie wymienione w załączniku II do rozporządzenia Rady (WE) nr 539/2001 stosuje obowiązek wizowy wobec obywateli co najmniej jednego państwa członkowskiego, to należy wdrożyć tzw. mechanizm wzajemności - czyli wprowadzić takie same wymogi wizowe dla obywateli państwa, które stosuje obowiązek wizowy wobec obywateli UE. Jakie państwa wymienione są we wspomnianym załączniku II? Otóż możemy tam znaleźć m.in. USA.

Dlaczego skupiam się na USA? Ano dlatego, że od wielu lat obywatele Polski, Chorwacji, Bułgarii i Rumunii (a więc pełnoprawnych członków UE) nie mogą swobodnie wjechać do USA. Aby móc to zrobić potrzebują wizy, której uzyskanie jest dość kłopotliwe (w przypadku Polski wymagana jest osobista rozmowa z pracownikiem ambasady), a ponadto kosztuje pieniądze.

Obywatele wspomnianych państw to łącznie blisko 70 mln ludzi, którzy stanowią ok. 13,5 proc. populacji całej UE. To oznacza, że co 7. mieszkaniec Wspólnoty nie może swobodnie wjechać do USA, mimo iż każdy obywatel USA może swobodnie wjechać do dowolnego kraju UE. Już zatem na pierwszy rzut oka widać, że między UE a USA nie ma wzajemności w tej sprawie.

Mając na względzie zapisy wspomnianego Rozporządzenie nr 1289/2013, Bruksela już dawno powinna upomnieć się o Polskę i inne kraje UE, których obywatele muszą przechodzić "żenujące przesłuchania przez robota z ambasady" - cytując słowa śpiewane przez Kazika Staszewskiego. Dlaczego aż po dziś dzień unijni politycy nie zdecydowali się jednak na taki ruch? Czy powyższe zaniechanie można uznać za element nierównego traktowania poszczególnych członków Wspólnoty?


Linki do materiałów źródłowych znajdziesz pod artykułem na:

Źródło: Niewygodne.info.pl

 


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(5 głosów)Artykuły powiązane

alexjones.pl Informacje ze świata UE już dawno powinna wprowadzić wizy dla obywateli USA. Dlaczego w tym przypadku unijne prawo nie działa?