Font Size

Czcionka
alexjones.pl Informacje ze świata Media: Gratulując Polsce, Trump przeszedł samego siebie
Kategoria: Informacje ze świata   Czwartek, 05 wrzesień 2019 14:06 Autor: Andreas

Media: Gratulując Polsce, Trump przeszedł samego siebie

Media: Gratulując Polsce, Trump przeszedł samego siebie Gage SkidmoreFlickrCC BY-SA 2.0 (4)Gage Skidmore/Flickr/CC BY-SA 2.0 (4)

Donald Trump słynie ze swoich niestosownych komentarzy na temat obcych państw, pisze „The Washington Post”. Często wynika to z braku wiedzy, ale w ubiegły weekend przeszedł samego siebie.

Pytany o to, czy ma posłanie dla Polski, która obchodzi 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej, amerykański prezydent postanowił pogratulować Polakom.

Gratuluję Polsce. To wspaniały kraj i naród. Mamy wielu Polaków w naszym kraju, może nawet 8 milionów. Kochamy naszych polskich przyjaciół. Będę w Polsce wkrótce – powiedział prezydent USA.

„The Washington Post” pisze, że w ubiegłą niedzielę mijała 80. rocznica napaści nazistowskich Niemiec na Polskę. Podczas wojny zginęła jedna piąta populacji tego kraju. Ta data obchodzona jest jako dzień pamięci i żałoby, a nie triumfu. Dlatego słowa Trumpa były zupełnie nie ma miejscu.

Gazeta twierdzi, że istnieje wiele przykładów tego, jak prezydent Stanów Zjednoczonych udzielał bardzo różnych odpowiedzi na pytania dotyczące tego, co dzieje się w różnych krajach. Zazwyczaj były to gratulacje dla danego kraju, uwagi na temat tego, jak dobrze się mu wiedzie, a także niezbyt konkretne przykłady wydarzeń, do których doszło w tym państwie.

Na przykład, niedawno Trump został poproszony o wypowiedzenie się na temat sytuacji w Kolumbii, gdzie grupa partyzancka FARC ogłosiła wycofanie się z porozumienia pokojowego, stwarzając w ten sposób zagrożenie wznowienia wojny domowej. Jednak Trump nie mógł udzielić konkretnej odpowiedzi – prawdopodobnie – jak pisze gazeta – w ogóle nie wie, czym jest FARC.

Polska jednak nie tak ważna?

1 września miało dojść do szumnie zapowiadanej wizyty amerykańskiego prezydenta Donalda Trumpa w Polsce. Niestety plany pokrzyżował huragan „Dorian”. To właśnie jego nadejście prezydent podał jako główną przyczynę zmiany planów.

Amerykański prezydent miał pojawić się w Polsce w związku z uroczystościami z okazji 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Miał być wręcz „gwoździem programu” obchodów.

Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak powiedział, że „zagrożenie jest realne i w związku z tym decyzja Donalda Trumpa o tym, żeby zostać w Stanach Zjednoczonych, żeby być na miejscu, jest jak najbardziej zrozumiała”.

Jak podkreślają komentatorzy huragan Dorian może być tylko jedną z wielu przyczyn, dla których Trump odwołał swój przylot do Polski. Głównym powodem mają być przyszłe wybory prezydenckie w USA. Floryda jest bowiem stanem, w którym prezydent Trump musi zdobyć jak największe poparcie, jeśli chce myśleć o reelekcji. Jego wyjazd za granicę w tak kluczowym momencie mógłby się dla niego skończyć sromotną klęską i politycznym samobójstwem.Źródło: Sputnik Polska


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(6 głosów)Ostatnio zmieniany Czwartek, 05 wrzesień 2019 08:28
alexjones.pl Informacje ze świata Media: Gratulując Polsce, Trump przeszedł samego siebie