Font Size

Czcionka
alexjones.pl Informacje ze świata Rosja: „Z pewnością jeszcze długo pozostaniemy nienormalni”
Kategoria: Informacje ze świata   Wtorek, 10 wrzesień 2019 10:02 Autor: Andreas

Rosja: „Z pewnością jeszcze długo pozostaniemy nienormalni”

Siergiej Ławrow Siergiej Ławrow Kremlin.ru Wikimedia Commons CC BY-SA 4.0

Minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow skomentował słowa szefa Pentagonu Marka Espera o Rosji. Wczoraj Esper oświadczył, że „byłoby piękne, gdyby Rosja mogła zachowywać się jak bardziej normalny kraj, podzielający zachodnie wartości razem z USA, Francją i innymi sojusznikami NATO”.

Wezwał nas do postępowania jak normalny kraj, a nie jak Stany Zjednoczone. W przeciwnym razie musielibyśmy bombardować tenże Irak, Libię – dopuszczać się jaskrawych naruszeń prawa międzynarodowego

- zareagował Ławrow na konferencji prasowej po rozmowach szefów MSZ i resortów obrony Rosji i Francji w formacie „2+2”.

Ławrow dodał, że chcąc spełniać życzenia Waszyngtonu, Moskwa musiałaby przeznaczyć „miliony na ingerencję w sprawy innych państw, tak jak zrobił to Kongres”.

Także według słów Ławrowa Rosja musiałaby poprzeć antykonstytucyjny przewrót państwowy, tak jak uczyniły to Stany Zjednoczone i ich najbliżsi sojusznicy w lutym 2014 roku, kiedy ukraińska opozycja pod naciskiem radykałów, neonazistów zerwała porozumienie, pod którym stały podpisy państw – członków Unii Europejskiej”.

Już wcześniej minister obrony Rosji Siergiej Szojgu wyraził opinię o tym, że Moskwa i Waszyngton różnie oceniają pojęcie „normalności”.

„My z pewnością jeszcze długo pozostaniemy nienormalni” - odpowiedział Szojgu amerykańskiemu sekretarzowi obrony.

Relacje między Rosją i Zachodem pogorszyły się z powodu sytuacji na Ukrainie i wokół Krymu. Moskwa została oskarżona o ingerencję w sprawy Kijowa, wprowadzono przeciwko niej sankcje. Rosja podjęła środki odwetowe, obrała kurs na politykę zastępowania importu i wielokrotnie podkreślała gołosłowność oskarżeń wysuwanych pod jej adresem.

Władimir Putin zauważał, że rozmawianie z Moskwą w języku sankcji odniesie skutek odwrotny do zamierzonego. Putin podkreślał też, że państwa Zachodu oskarżają Rosję „o wszystkie grzechy śmiertelne”, co szkodzi stosunkom międzynarodowym.Źródło: Sputnik Polska 


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(5 głosów)Ostatnio zmieniany Wtorek, 10 wrzesień 2019 08:45
alexjones.pl Informacje ze świata Rosja: „Z pewnością jeszcze długo pozostaniemy nienormalni”