Font Size

Czcionka
alexjones.pl Informacje ze świata USA: uzbrojenie Ukrainy leży w naszym interesie
Kategoria: Informacje ze świata   Piątek, 13 wrzesień 2019 10:02 Autor: Andreas

USA: uzbrojenie Ukrainy leży w naszym interesie

USA: uzbrojenie Ukrainy leży w naszym interesie SYE Consultants/Flickr/Public Domain

Jeszcze w lipcu tego roku Pentagon wspominał o przekazaniu Ukrainie 250 milionów dolarów na uzbrojenie ukraińskiej armii. Teraz chcą dać dwa razy tyle.

Donald Trump wezwał swoją administrację do „zrewidowania” pomocy wojskowej dla Ukrainy. Amerykańska ambasada w Kijowie oznajmiła, że poparcie suwerenności i całości terytorialnej Ukrainy pozostaje „żelaznym, a USA rozpatrują poparcie Ukrainy w formie pomocy wojskowej jako ważny interes narodowy”.

12 września komitet amerykańskiego Senatu ds. wydatków wyraził zgodę na przekazanie Ukrainie 520 milionów dolarów z przeznaczeniem na wzmocnienie ukraińskich sił zbrojnych. Prezydent USA polecił, by przyjrzeć się przekazaniu wojskowej pomocy, jak pisze amerykańskie wydanie „Politico”, w celu przekonania się, czy wydzielone przez Stany Zjednoczone środki będą wykorzystane w interesach USA. Jednym z najbardziej radykalnych zwolenników dozbrajania Ukrainy był niedawno zwolniony John Bolton, doradca Trumpa do spraw bezpieczeństwa narodowego. Zanim został zwolniony, spotkał się z pełniącym obowiązki szefa Służby Bezpieczeństwa Ukrainy Iwanem Bakanowem. Rezultatem tego spotkania było omówienie „wielu sposobów wzmocnienia współpracy między USA i Ukrainą związanym z bezpieczeństwem narodowym”, powiedział Bolton.

Obecne wezwanie Kongresu, by kontynuować przekazywanie funduszy na uzbrojenie armii ukraińskiej przez przynajmniej dwa najbliższe lata wskazuje na to, że dymisja Boltona nie zmieniła w niczym postrzegania roli Ukrainy w realizowaniu amerykańskich interesów w Europie wschodniej.

„To finansowanie ma decydujące znaczenie dla długoterminowej stabilności Ukrainy, a także stałe poparcie i akceptacje ze strony kongresu USA, który wydzielił te środki. Wzywamy do wydania rozkazu Pentagonowi, by natychmiast uruchomił te środki” piszą senatorowie do dyrektora administracyjno-budżetowego departamentu Białego Domu.

Kolejna transza pomocy militarnej dla Ukrainy zwiększa ogólna sumę, jaką Stany Zjednoczone przekazały Ukrainie od 2014 roku do 1,5 miliarda dolarów, zakomunikował Pentagon w specjalnym komunikacie.

Amerykańskie decyzje wskazują, że pokój na Ukrainie w najmniejszym stopniu zależy od samych Ukraińców.Źródło: Portal STRAJK


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(2 głosów)Ostatnio zmieniany Piątek, 13 wrzesień 2019 08:07
alexjones.pl Informacje ze świata USA: uzbrojenie Ukrainy leży w naszym interesie