Font Size

Czcionka
alexjones.pl Informacje ze świata Trump: jesteśmy gotowi do ataku, czekamy na sygnał z Arabii Saudyjskiej
Kategoria: Informacje ze świata   Wtorek, 17 wrzesień 2019 16:08 Napisał

Trump: jesteśmy gotowi do ataku, czekamy na sygnał z Arabii Saudyjskiej

Trump: jesteśmy gotowi do ataku, czekamy na sygnał z Arabii Saudyjskiej Gage Skidmore/Flickr/CC BY-SA 2.0 (2)

Prezydent USA Donald Trump zamieścił w niedzielę twitta, z którego wynika, że USA są gotowe do uderzenia odwetowego za atak dronów na saudyjskie rafinerie, lecz czekają na wskazanie winowajcy przez Arabię Saudyjską.

Zaatakowano dostawy ropy z Arabii Saudyjskiej. Istnieje podstawa, by sądzić, że znamy sprawcę, [jesteśmy] gotowi do strzału w zależności od weryfikacji, ale czekamy na wiadomość od Królestwa [Arabii Saudyjskiej – red.], kto ich zdaniem wywołał ten atak i pod jakimi warunkami przystąpimy do działania! – napisał Trump na Twitterze.

Pod wpisem Trumpa zaroiło się od komentarzy, z których wiele wytyka prezydentowi USA, że uzależnia reakcję swojego kraju od stanowiska Saudyjczyków. „Przyjmuje pan rozkazy od Arabii Saudyjskiej?” – napisał jeden z internautów. Trumpowi przypomniano także sprawę zamordowania dziennikarza Dżamala Chaszukdżiego w saudyjskim konsulacie i zaprzeczenia Rijadu w tej sprawie. „Wiemy, jak wiarygodnym źródłem na temat tego, kto przeprowadza ataki, jest Mohammad bin Piła Łańcuchowa [oryg.: Mohammad bin Bone Saw]” – stwierdził inny komentator. Nie brakowało także komentarzy przypominających twitt Trumpa z 2014 roku o tym, że Arabia Saudyjska powinna sama toczyć swoje wojny, bądź płacić biliony dolarów za amerykańską ochronę.


Donald J. Trump✔
@realDonaldTrump
Saudi Arabia oil supply was attacked. There is reason to believe that we know the culprit, are locked and loaded depending on verification, but are waiting to hear from the Kingdom as to who they believe was the cause of this attack, and under what terms we would proceed!

Jak pisaliśmy, w nocy z piątku na sobotę doszło do ataków na dwie wielkie saudyjskie rafinerie naftowe. Zaatakowane zostały zakłady naftowe w Abkaik. Doszło w nich do pożarów dużych rozmiarów. Pomimo tego, że odpowiedzialność za uderzenie wziął na siebie polityczno-wojskowy ruch jemeńskich szyitów Ansarullar, zwany również ruchem Huthi, sekretarz stanu USA Mike Pompeo oskarżył Iran o przeprowadzenie ataków. W niedzielę zarzuty te odrzucił rzecznik irańskiego MSZ nazywając je absurdalnymi i niewytłumaczalnymi.


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(8 głosów)alexjones.pl Informacje ze świata Trump: jesteśmy gotowi do ataku, czekamy na sygnał z Arabii Saudyjskiej