Font Size

Czcionka
alexjones.pl Informacje ze świata Merkel skrytykowała plany Netanjahu dotyczące aneksji Doliny Jordanu
Kategoria: Informacje ze świata   Środa, 18 wrzesień 2019 16:07 Napisał

Merkel skrytykowała plany Netanjahu dotyczące aneksji Doliny Jordanu

Merkel skrytykowała plany Netanjahu dotyczące aneksji Doliny Jordanu Twitter/@RegSprecher

Kanclerz Niemiec Angela Merkel sprzeciwiła się izraelskim planom aneksji części Zachodniego Brzegu Jordanu. – podaje agencja dpa.

Szefowa niemieckiego rządu spotkała się we wtorek w Berlinie z królem Jordanii Abdullahem II. W trakcie spotkania wyraziła swoją dezaprobatę wobec przedwyborczych obietnic premiera Izraela Binjamina Netanjahu, że w razie zwycięstwa w dzisiejszych wyborach do Knesetu dokona aneksji części ziem palestyńskich. Merkel powiedziała, że Niemcy opowiadają się za międzynarodowym traktatem pokojowym kończącym konflikt pomiędzy Izraelczykami a Palestyńczykami zakładającym współistnienie dwóch państw.

„A aneksje są zawsze szkodliwe dla takiego porozumienia pokojowego” – dodawała Merkel mówiąc, że Niemcy „nie zgadzają się” z oświadczeniami Netanjahu.

Król Jordanii stwierdził w Berlinie, że jest „skrajnie zaniepokojony” izraelskimi planami aneksji. Monarcha oznajmił, że takie działania bezpośrednio wpłynęłyby na stosunki Izraela z Jordanią i Egiptem – jedynymi sąsiadami Izraela, z którymi ma on podpisane traktaty pokojowe.

Jak pisaliśmy, obietnice Netanjahu dotyczące aneksji palestyńskich ziem mają związek z odbywającymi się dzisiaj przyspieszonymi wyborami do Knesetu. O aneksji terenów Zachodniego Brzegu premier Izraela mówił już 1. września br. a także przed poprzednimi wyborami, które odbyły się w kwietniu br. Ostatnio – tydzień temu – Netanjahu obiecywał aneksję Doliny Jordanu. Rozciąga się ona od miasta Bet Szean do Morza Martwego i stanowi około 30 proc. Zachodniego Brzegu.

 

Źródło: kresy.pl

 


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(2 głosów)Ostatnio zmieniany Środa, 18 wrzesień 2019 13:00
alexjones.pl Informacje ze świata Merkel skrytykowała plany Netanjahu dotyczące aneksji Doliny Jordanu