Font Size

Czcionka
alexjones.pl Informacje ze świata Patrioty nie odparły ataku na saudyjskie rafinerie. Pompeo tłumaczy dlaczego
Kategoria: Informacje ze świata   Czwartek, 19 wrzesień 2019 13:05 Autor: Andreas

Patrioty nie odparły ataku na saudyjskie rafinerie. Pompeo tłumaczy dlaczego

Mike Pompeo Mike Pompeo Mark TaylorFlickrCC BY 2.0

Sekretarz stanu Mike Pompeo nie jest zaskoczony, że saudyjskie systemy obrony powietrznej, w tym amerykańskie systemy Patriot, nie były w stanie odeprzeć ataku na saudyjskie rafinerie. Jego zdaniem, takie systemy działają „z różnym powodzeniem”.

We wtorek 18 września podczas breifingu na pytanie dziennikarzy, czy martwi go to, że Saudyjczycy płacąc za Patrioty 80 mln dolarów  rocznie nie mogą wykryć rakiet, które przekraczają Zatokę Perską, Pompeo odpowiedział:

Widzieliśmy, że systemy obrony powietrznej na całym świecie działają z różnym powodzeniem. Nawet niektóre z najlepszych systemów nie zawsze trafiają w cele. Chcemy pracować nad tym, żeby zapewnić infrastrukturę i odpowiednie zasoby w takich miejscach, aby ataki tego typu zakończyły się mniejszym sukcesem.

Jednocześnie sekretarz stanu ponownie oskarżył Iran o ataki na saudyjskie zakłady naftowe.

Wcześniej prezydent Rosji Władimir Putin zasugerował Arabii Saudyjskiej zakup rosyjskich S-300 lub S-400 w celu ochrony ważnych obiektów królestwa.

Rankiem 14 września na terenie zakładu krajowej spółki naftowej Arabii Saudyjskiej Saudi Aramco wybuchł pożar. Według oficjalnych informacji do zapłonu doszło w wyniku ataku dronów. Jemeńscy rebelianci Huti, przeciwko którym walczy arabska koalicja kierowana przez Arabię Saudyjską, oświadczyli, że to oni zaatakowali za pomocą dronów. Amerykański wywiad podejrzewa, że w rzeczywistości drony wystartowały z terytorium Iranu.

To nie Iran chce konfliktu na Bliskim Wschodzie

Wina za wybuch konfliktu zbrojnego w Jemenie leży na koalicji pod przewodnictwem Arabii Saudyjskiej, a także na Stanach Zjednoczonych i ich sojusznikach, powiedział prezydent Iranu Hassan Rouhani.

Nie chcemy konfliktu w regionie... Kto go rozpoczął? Nie Jemeńczycy. Były to Arabia Saudyjska, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Ameryka, niektóre kraje europejskie i syjonistyczny rząd w Izraelu – to właśnie one rozpoczęły wojnę – stwierdził.

Rouhani oświadczył również, że Stany Zjednoczone oskarżają Teheran o atak na terytorium Arabii Saudyjskiej w celu zwiększenia międzynarodowej presji na kraj. Wcześniej nazwał atak dronów na obiekty naftowe w Arabii Saudyjskiej „samoobroną narodu Jemenu”.Źródło: Sputnik Polska 


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(6 głosów)Ostatnio zmieniany Czwartek, 19 wrzesień 2019 10:20
alexjones.pl Informacje ze świata Patrioty nie odparły ataku na saudyjskie rafinerie. Pompeo tłumaczy dlaczego