Font Size

Czcionka
alexjones.pl Informacje ze świata Bezczelność amerykańskiej bezpieki nie zna granic. USA pozywają Snowdena
Kategoria: Informacje ze świata   Czwartek, 19 wrzesień 2019 11:03 Autor: Andreas

Bezczelność amerykańskiej bezpieki nie zna granic. USA pozywają Snowdena

Edward Snowden Edward Snowden International Journalism Festival Photostream/Flickr/CC BY-SA 2.0

Komediowy upadek amerykańskich służb i waszyngtońskiej administracji. Z inicjatywy administracji Trumpa rozpocznie się niedługo proces cywilny przeciwko jednemu z najważniejszych światowych sygnalistów – Edwardowi Snowdenowi.

Departament Sprawiedliwości (DoJ) wydał komunikat, w którym obwieszcza, iż Edward Snowden, były pracownik Agencji Bezpieczństwa Narodowego, który ujawnił gigantyczny system inwigilacji obywateli USA przez służby wywiadowcze tego państwa, ma odpowiadać przed sądem w trybie pozwu cywilnego.

Ta kuriozalna inicjatywa waszyngtońskich urzędników podyktowana jest publikacją książki Permanent record (W Polsce: „Pamięć nieulotna”) autorstwa Snowdena właśnie. Publikacja ta ma formę pamiętnika, jej pierwsze wydanie ukazało się wczoraj. Według prawników DoJ, pozew cywilny w tych okolicznościach jest ze wszech miar uzasadniony. Jako pracownik NSA Snowden podpisał umowy (zarówno z NSA jak i z CIA) zawierające specjalne klauzule dotyczące powierzania mu poufnych informacji. Jego książka ma być świadectwem złamania tych porozumień.

Prawnicy DoJ argumentują także, iż Snowden powinien był przedłożyć treść książki do uzgodnienia z CIA i NSA. Amerykańskie ministerstwo sprawiedliwości będzie też zabiegło o wstrzymanie publikacji, ale raczej na niewiele się to zda zważywszy, że pamiętniki te ukazały się jednocześnie w 20 krajach świata.

Przypomnijmy najważniejsze działania Edwarda Snowdena.

  • Ujawnił informacje o programie PRISM, dzięki któremu amerykańskie służby mogą masowo podsłuchiwać dowolne rozmowy prowadzone poprzez telefon czy komunikator internetowy. PRISM umożliwia też NSA przeglądanie poczty elektronicznej, daje dostęp do czatów i wideoczatów oraz informacji zamieszczonych w mediach społecznościowych. W programie PRISM biorą udział Microsoft (Hotmail), Google (Gmail), Yahoo!, Facebook, YouTube, Skype, AOL, Apple Inc. i Paltalk.
  • Snowden przekazał dziennikarzom kopię tajnego postanowienia sądu z 25 kwietnia 2013 r., zgodnie z którym jeden z głównych amerykańskich operatorów sieci telefonii komórkowej Verizon jest zobowiązany codziennie przekazywać NSA metadane dotyczące wszystkich rozmów, zarówno wewnątrzkrajowych, jak też i międzynarodowych, zawierające numery telefoniczne dzwoniącego i przyjmującego rozmowę, datę i godzinę oraz długość rozmowy jak również lokalizację, w której znajdowała się osoba dzwoniąca.
  • Opinia publiczna dowiedziała się, że służby Stanów Zjednoczonych szpiegowały instytucje Unii Europejskiej i ponad 30 czołowych polityków na świecie. Podsłuchiwany był m.in. telefon komórkowy kanclerz RFN Angeli Merkel.

Po ujawnieniu w 2013 r. informacji o inwigilacji prowadzonej przez NSA Snowden uciekł z kraju, został oskarżony w USA o szpiegostwo i schronił się w Rosji, gdzie uzyskał prawo pobytu.Źródło: Portal STRAJK


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(16 głosów)Ostatnio zmieniany Czwartek, 19 wrzesień 2019 09:37
alexjones.pl Informacje ze świata Bezczelność amerykańskiej bezpieki nie zna granic. USA pozywają Snowdena