Font Size

Czcionka
alexjones.pl Informacje ze świata Trump i Duda podpisali deklarację o współpracy wojskowej
Kategoria: Informacje ze świata   Wtorek, 24 wrzesień 2019 14:06 Autor: Andreas

Trump i Duda podpisali deklarację o współpracy wojskowej

Trump i Duda podpisali deklarację o współpracy wojskowej twitter.com @realDonaldTrump

Prezydenci Polski i Stanów Zjednoczonych Andrzej Duda i Donald Trump podpisali deklarację w sprawie zwiększenia amerykańskiej obecności wojskowej w Polsce.

Przypomnijmy, prezydent Andrzej Duda przebywa aktualnie z wizytą w Nowym Jorku. Planowane spotkanie z prezydentem Trumpem rozpoczęło się od podpisania deklaracji w sprawie szczegółów obecności wojskowej USA w Polsce, która zostanie zwiększona. Trumpa zapytano też o to, kiedy odbędzie się odłożona wizyta w Polsce, na co prezydent Stanów Zjednoczonych nie mógł udzielić konkretnej odpowiedzi, ale zapewnił: „Przyjadę niebawem”.

Podpisana deklaracja będzie stanowić wypełnienie poprzedniego wspólnie wydanego w czerwcu oświadczenia, wskaże m.in. nowe lokalizacje dla amerykańskich wojsk w kraju. Porozumienie miało być podpisane jeszcze na początku września (podczas wizyty Trumpa w Polsce).

Nowe lokalizacje dla amerykańskich wojsk w Polsce to m.in. Wrocław, Łask i Lubliniec, trwają też rozmowy na temat miejsca stacjonowania pancernej grupy bojowej.

Główną siedzibą Centrum Szkolenia Bojowego, z którego będą korzystały wojska obu państw, będzie Drawsko Pomorskie. Wrocław-Starachowice będzie załadunkowo-rozładunkową bazą lotniczą, natomiast w Łasku będzie się mieściła siedziba eskadry zdalnie sterowanych wojskowych statków powietrznych USA. W Powidzu będzie rozmieszczona siedziba lotniczej brygady bojowej batalionu bojowego wsparcia logistycznego oraz jeden z obiektów sił specjalnych, natomiast kolejny taki obiekt będzie mieścił się w Lublińcu. Poznań będzie natomiast siedzibą wysuniętego dowództwa dywizyjnego oraz grupy wsparcia sił lądowych USA.

Jednocześnie podkreślono, że część kosztów w tej kwestii poniesie Polska. Donald Trump zaznaczył, że liczy na to, że nowo wybudowana infrastruktura wojskowa „będzie piękna".

Polska poniesie część kosztów, zbuduje też infrastrukturę. Mam nadzieję, że będzie to piękna infrastruktura. Przeniesiemy tam część żołnierzy i to oni (Polska) poniesą część kosztów; jesteśmy za to bardzo wdzięczni, ta umowa też to omawia - podkreślił Trump.

Z kolei sekretarz stanu USA Mike Pompeo podkreślił, że resorty wojskowe obu krajów „wykonały ciężką i bardzo znaczącą pracę”, dodając, że Stany Zjednoczone prawdopodobnie będą przenosiły do Polski żołnierzy stacjonujących w innych krajach Europy.

- Jest to naprawdę dowód wzajemnego uszanowania i przyjaźni. Najprawdopodobniej będziemy przenosić inne jednostki z innych rejonów Europy do Polski, aniżeli ze Stanów Zjednoczonych - powiedział.

A co z wizami?

Zapytany o zniesienie wiz dla Polaków prezydent Stanów Zjednoczonych nie udzielił konkretnej odpowiedzi. A więc znowu trzeba uzbroić się w cierpliwość.

W bardzo krótkim czasie będzie to możliwe, jeśli zostaną wszystkie dane potwierdzone. (...) Pracowaliśmy bardzo ciężko, ale z tego, co mówiła mi Georgette Mosbacher, ten wskaźnik został osiągnięty i bardzo szybko teraz to się wydarzy, za parę miesięcy na pewno uda nam się to doprowadzić do końca - powiedział Trump.

Jednocześnie Trump zapewnił prezydenta Polski, że dokona tego, co nie udało się jego poprzednikom.

– Może pan powiedzieć swoim rodakom w Polsce i w Stanach Zjednoczonych, że prezydentowi Trumpowi się udało, a nikomu innemu się to nie udało – powiedział do prezydenta Dudy.

Czerwcowe ustalenia Duda-TrumpPodczas czerwcowej wizyty prezydenta Dudy w Waszyngtonie Polska i USA podpisały deklarację o zacieśnieniu współpracy obronnej. W deklaracji pojawiła się zapowiedź utworzenia w Polsce: Wysuniętego Dowództwa Dywizyjnego USA, Centrum Szkolenia Bojowego (CSB) w Drawsku Pomorskim, eskadry bezzałogowych statków powietrznych MQ-9 Sił Powietrznych USA, bazy lotniczej załadunkowo-rozładunkowej, infrastruktury wspierającej obecność w Polsce pancernej brygadowej grupy bojowej, lotniczej brygady bojowej oraz batalionu wsparcia logistycznego.

Polska zaproponowała Stanom Zjednoczonym rozmieszczenie na swoim terytorium stałej amerykańskiej bazy wojskowej. Warszawa jest gotowa przeznaczyć na ten cel około 1,5-2 mld dolarów. Baza miałaby powstać na zasadzie umowy dwustronnej, a nie w ramach NATO. Prezydent Andrzej Duda zaproponował także nazwę – „Fort Trump”.

Obecnie na terytorium Polski stacjonuje ok. 4,5 tys. wojskowych USA – w składzie amerykańskiej brygady pancernej i wielonarodowej grupy batalionowej. 

W dokumencie na stronie Kancelarii Prezydenta RP poinformowano, że Stany Zjednoczone planują zwiększenie swojej aktualnej obecności wojskowej w Polsce, która wynosi około 4500 rotujących się członków personelu wojskowego. Ta trwała obecność wzrośnie w najbliższej przyszłości o około 1000 dodatkowych żołnierzy i będzie skoncentrowana na zapewnieniu w Polsce dodatkowych zdolności obrony i odstraszania.Źródło: Sputnik Polska 


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(0 głosów)Ostatnio zmieniany Wtorek, 24 wrzesień 2019 08:49
alexjones.pl Informacje ze świata Trump i Duda podpisali deklarację o współpracy wojskowej