Wydrukuj tę stronę
Kategoria: Informacje ze świata   Sobota, 28 wrzesień 2019 10:02 Autor: Andreas

Kontrowersje wokół spotkania Andrzeja Dudy z amerykańskimi żydami

Kontrowersje wokół spotkania Andrzeja Dudy z amerykańskimi żydami Sara Apps/Flickr/CC BY 2.0

Andrzej Duda przebywający z wizytą w USA spotkał się w środę w konsulacie RP w Nowym Jorku z przedstawicielami środowisk żydowskich. Według relacji konsula Golubiewskiego spotkanie przebiegło w przyjaznej atmosferze. Żydowski portal twierdzi jednak, że na spotkaniu doszło do awantury.

Spotkanie prezydenta RP z diasporą żydowską w Ameryce są organizowane przez konsulat w Nowym Jorku od wielu lat. Konsul Generalny RP Maciej Golubiewski przekazał Polskiej Agencji Prasowej, że środowe spotkanie odbyło się w „bardzo przyjaznej atmosferze, podkreślającej unikatowość relacji polsko-żydowskich”. Według dyplomaty rozmawiano o „całym spektrum tematów”, w tym o sprawach bieżących oraz o „wyjątkowo dobrych związkach Polski z Izraelem”. W rozmowie pojawił się także wątek opieki Polski nad żydowskim dziedzictwem. Golubiewski stwierdził, że rozmowa była bardzo szczera. „Nie było tematów tabu, wszyscy mówili w sposób otwarty, a to przełożyło się na przyjazną atmosferę; atmosferę wzajemnej szczerości, ale też wyrozumiałości i zrozumienia wrażliwości obydwu stron” – przekazał konsul. Według dyplomaty Andrzej Duda „w sposób jednoznaczny przedstawił polską wrażliwość, jeśli chodzi o relacje polsko-żydowskie”, co jego rozmówcy mieli przyjąć „z dużym zrozumieniem”. Konsul twierdził też, że na spotkaniu nie poruszono tematu mienia żydowskiego.

Zupełnie inaczej przebieg spotkania zrelacjonował portal Jewish Insider, powołując się na kilku jego uczestników. W artykule zatytułowanym „Polski prezydent mówi, że Izrael jest odpowiedzialny za ostatnie antysemickie ataki w Polsce” medium to podało, że na spotkaniu doszło do sprzeczki wywołanej słowami Andrzeja Dudy. Polski prezydent miał sugerować, że wzrost liczby antysemickich incydentów w Polsce, który jakoby nastąpił w Polsce, został wywołany wypowiedzią szefa izraelskiej dyplomacji Israela Katza o Polakach, którzy „wyssali antysemityzm z mlekiem matki”. Duda miał określić wypowiedź Katza mianem „poniżającej” i sugerować, że z jej powodu odradzano mu wizytę w Izraelu.

„Według dwóch świadków spotkania, którzy opisali tę sytuację Jewish Insider, z powodu komentarzy prezydenta wybuchła awantura. Ocalały z Holokaustu Edward Mosberg, który niedawno otrzymał polski Order Zasługi, bronił komentarzy prezydenta i twierdził, że izraelscy Żydzi +jak Israel Katz+ są odpowiedzialni za wzrost antysemityzmu” – napisał żydowski portal. Według tych relacji Mosbergowi przerwał rabin Shmuley Boteach twierdząc, że nie może w tej sytuacji nie polemizować.

Do relacji Jewish Insider w piątek odniosła się Kancelaria Prezydenta RP. W krótkim komunikacie stwierdzono, że Andrzej Duda nigdy nie powiedział, że „Izrael jest odpowiedzialny za ostatnie antysemickie ataki w Polsce”. Cytat nazwano „nieprawdą” wymyśloną przez Jewish Insider.

Za: https://kresy.pl/wydarzenia/regiony/ameryka/kontrowersje-wokol-spotkania-andrzeja-dudy-z-amerykanskimi-zydami-foto/

27.09.2019Źródło: Wolna Polska – Wiadomości


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(12 głosów)Artykuły powiązane

Ostatnio zmieniany Sobota, 28 wrzesień 2019 08:26