Font Size

Czcionka
alexjones.pl Informacje ze świata Na Ukrainie potwierdzono naciski ze strony adwokata Trumpa
Kategoria: Informacje ze świata   Poniedziałek, 30 wrzesień 2019 12:04 Autor: Andreas

Na Ukrainie potwierdzono naciski ze strony adwokata Trumpa

Rudy Giuliani Rudy Giuliani Gage Skidmore/Flickr/CC BY-SA 2.0

Były prokurator generalny Ukrainy Jurij Łucenko powiedział, że niejednokrotnie odmawiał wszczęcia śledztwa w sprawie byłego wiceprezydenta USA Joe Bidena i jego syna, pomimo nacisków ze strony adwokata Donalda Trumpa.

Jak zaznaczył Łucenko, osobiście mówił adwokatowi prezydenta USA Donalda Trumpa Rudolphowi Giulianiemu, że jest gotów współpracować, jeśli FBI lub inne amerykańskie resorty zaczną swoje śledztwo wobec Bidena i jego syna, ale argumentował, że nie złamali oni ukraińskiego prawa.

Mówiłem mu, że nie mogę wszcząć dochodzenia tylko z powodu interesów amerykańskiego urzędnika – podkreślił Łucenko w wywiadzie dla gazety Los Angeles Times.

Prokurator generalny powiedział, że dwukrotnie spotykał się z Giulianim i dużo rozmawiał z nim przez telefon. Jak zaznaczył Łucenko, adwokat Trumpa nalegał na śledztwo przeciwko Bidenom. W końcu Giuliani przestał go o to prosić, ale ponownie powrócił do tematu po wyborze na prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.

Wcześniej media informowały, że podczas rozmowy z ukraińskim przywódcą Trump mógł prosić o wszczęcie dochodzenia ws. Huntera Bidena, syna byłego wiceprezydenta USA Joe Bidena. Polityk może być głównym konkurentem Trumpaw wyborach w 2020 roku.

Opublikowany stenogram potwierdził, że Trump prosił o przeprowadzenie śledztwa ws. okoliczności usunięcia z urzędu byłego prokuratora generalnego Ukrainy Wiktora Szokina oraz wobec Huntera Bidena. Demokraci twierdzą, że prezydent USA domagał się tego w zamian na gwarancje udzielenia pomocy finansowej Ukrainie, jednak stenogram nie potwierdza tych zarzutów.

Syn Bidena Hunter wchodził w skład rady dyrektorów Burisma Grop – jednego z największych prywatnych przedsiębiorstw gazowych na Ukrainie. W 2016 roku, będąc wiceprezydentem USA, Joe Biden zażądał od Kijowa przeprowadzenia ostrej polityki antykorupcyjnej i w ramach tej kampanii wzywał do zdymisjonowania ówczesnego prokuratora generalnego Szokina, który zajmował się m.in. działalnością Burisma.

Mianowany na miejsce Szokina Jurij Łucenko oświadczył, że nie ma dowodów na naruszenia prawa, których Joe Biden lub jego syn mogli się dopuścić na terytorium kraju.Źródło: Sputnik Polska 


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(4 głosów)Artykuły powiązane

Ostatnio zmieniany Poniedziałek, 30 wrzesień 2019 10:16
alexjones.pl Informacje ze świata Na Ukrainie potwierdzono naciski ze strony adwokata Trumpa