Font Size

Czcionka
alexjones.pl Informacje ze świata Gwarantowany dochód powszechny
Kategoria: Informacje ze świata   Czwartek, 06 grudzień 2012 15:52 Napisał

Gwarantowany dochód powszechny

W literaturze przedmiotu oprócz dywidendy społecznej Clifforda H. Douglasa spotyka się pojęcie dochodu gwarantowanego. Obie propozycje w swojej wymowie społecznej są takie same. Oznaczają one prawo każdego człowieka, od noworodka do starca, do udziału w dochodzie narodowym.

Dochód gwarantowany, w pierwszym etapie w wysokości zbliżonej do minimum socjalnego, wolny od podatku i zajęć komorniczych, zastąpiłby wszelkiego rodzaju zasiłki, rządową i samorządową pomoc socjalną oraz wspomaganą przez władze działalność charytatywną. Dlaczego propozycja przyznania każdemu gwarantowanego dochodu budzi taką niechęć? Jeśli proponuje się przyznanie takich wypłat matkom, dzieciom, niepełnosprawnym – wszystko jest w porządku. Sprzeciw budzi chęć do finansowania „panów spod budki z piwem”. Dawać pieniądze za darmo, marginesowi? A dlaczego nie sprzeciwiamy się dawaniu pieniędzy np. europosłom? Załóżmy, że ich praca jest warta 2 tysiące zł. Cała reszta, którą otrzymują, jest darowizną. Nie będę tu przytaczać innych „wynagrodzeń za pracę”.

Czy nie byłoby milej, gdyby każdy mógł pić piwo w ogródku pubu czy restauracji, a nie na ulicy? Czy ten dodatkowy pieniądz nie zmniejszyłby drobnej przestępczości? Czy nie trzeba zwalczać przyczyn marginalizacji ludzi? To nie są pytania i hasła ani komunistyczne, ani socjalistyczne. To są pytania ludzkie. Zgodne też ze społeczną nauką Kościoła katolickiego. Jeśli jesteś katolikiem, powinieneś być zwolennikiem tej idei. Jeśli nie jesteś katolikiem – tym bardziej powinieneś. Spróbuj pofantazjować. Wyobraź sobie świat, w którym każdy otrzymuje dochód gwarantowany. Bez lęku o jutro.

Teraz coś dla pragmatyków. Można się zastanawiać, czy to utopia, czy też pomysł realny. REALNY. W PEŁNI REALNY. W Polsce możliwy do wdrożenia w 3 miesiące. Państwo polskie stać na wprowadzenie gwarantowanego dochodu powszechnego. Na argument, że to idea niesprawdzona i że nie można eksperymentować na żywym organizmie, odpowiadam – czy mamy eksperymentować na nieboszczyku?

Projekt systemu

Kwota gwarantowana: 100 zł tygodniowo (dla każdego)

Termin wypłaty: w każdy piątek

Sposób wypłaty: konto w banku spółdzielczym lub państwowym (nie banku Skarbu Państwa)

Zasilenie – źródło wypłat: emisja NBP (dodruk pieniądza)

Pokrycie: 10-procentowy planowy wzrost PKB, likwidacja zasiłków społecznych, wszelkich funduszy pomocowych, dofinansowania instytucji charytatywnych; oszczędności na administracji związanej z tymi działaniami

Nagły wzrost popytu na dobra powszechne: 48 milionów x 100 zł daje 3 miliardy 800 tysięcy zł. Gospodarka dysponuje wystarczającymi zapasami dóbr, by zaspokoić ten popyt.

Zagrożenie inflacją: tylko w pierwszym okresie w stopniu nie większym niż 2%.

Przewidywana rotacja nowego pieniądza: cykl 24 razy w roku, są to bowiem pieniądze, które nie będą oszczędzane, gdyż 90% z nich trafi do najbiedniejszych (którzy nie oszczędzają).

Skutki dla gospodarki:
- wzrost konsumpcji (popytu),
- wzrost produkcji,
- przyrost miejsc pracy.

Skutki społeczne:
- bez komentarza.Źródło artykułu: Głos Ulicy


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(0 głosów)Jeśli chcesz skomentować, ale nie używasz portali społecznościowych, możesz użyć naszego niezależnego systemu komentarzy.
Żeby to było możliwe, należy musisz mieć w naszym portalu zarejestrowane i aktywowane konto użytkownika, a także musisz być zalogowany. Rejestracja trwa chwilę i jest bezpłatna.
Rejestracja w portalu
Logowanie
Ostatnio zmieniany Niedziela, 16 grudzień 2012 23:44
alexjones.pl Informacje ze świata Gwarantowany dochód powszechny