Font Size

Czcionka
alexjones.pl Informacje ze świata Ciut więcej demokracji
Kategoria: Informacje ze świata   Niedziela, 23 grudzień 2012 03:35 Napisał

Ciut więcej demokracji

Dąbrowa Górnicza ma szansę dołączyć do miast, które wprowadzają budżet partycypacyjny. Jeśli radni się zgodzą, mieszkańcy zyskają wpływ na podział części środków z miejskiej kasy.

Jak informuje Polska Agencja Prasowa, dąbrowski projekt zakłada, że z ogólnego budżetu miasta wydzielona będzie kwota ok. 5 mln zł. – Zostanie przeznaczona na zadania z zakresu gospodarki komunalnej, które zgłoszą mieszkańcy w jednym z 26 obszarów, na które w czasie prac nad projektem zostało podzielone miasto. Konkretne przedsięwzięcia zgłoszą, przedyskutują i wybiorą dąbrowianie – powiedział rzecznik dąbrowskiego magistratu Bartosz Matylewicz.

Jeżeli podczas styczniowej sesji radni przyjmą wprowadzenie budżetu partycypacyjnego, w lutym rozpocznie się akcja informacyjno-edukacyjna. Mieszkańcy dowiedzą się, jak sporządzić i złożyć wniosek, gdzie szukać pomocy przy jego przygotowaniu oraz z kim go opracować. Bieżące informacje o pracach nad budżetem obywatelskim dostępne mają być m.in. w Internecie.

Według informacji Piotra Drygały z biura organizacji pozarządowych dąbrowskiego urzędu miasta, możliwość zgłoszenia projektu będzie miał każdy mieszkaniec powyżej 16. roku życia, którego pomysł poparło co najmniej 15 innych mieszkańców dzielnicy. Projekty będzie można zgłaszać od 8 kwietnia do 20 maja, później pracownicy urzędu będą mieli 90 dni na ich weryfikację. Urzędnicy sprawdzą m.in., czy proponowane inwestycje dotyczą gruntów gminnych, czy są możliwości współpracy z innym właścicielem terenu, czy w danym miejscu nie są zaplanowane już inne przedsięwzięcia. W niektórych sytuacjach mogą być proponowane alternatywne rozwiązania.

Na jesień zaplanowano dzielnicowe fora, podczas których prezentowane będą listy projektów, z krótkim omówieniem i wskazaniem koncepcji nadających się do realizacji. Wybór najlepszych z nich przewidziano na listopad – mieszkańcy rozdysponują wtedy między projekty określoną pulę punktów. Wytypowane przez mieszkańców inwestycje mogłyby ruszyć w 2014 r.

Pomysł budżetu partycypacyjnego zgłosił prezydent Dąbrowy Górniczej, Zbigniew Podraza. Projekt stosownej uchwały to efekt współpracy urzędników, radnych i przedstawicieli dąbrowskich organizacji pozarządowych. Zdaniem Podrazy budżet obywatelski byłby kolejnym krokiem do zwiększenia udziału mieszkańców we współrządzeniu i współdecydowaniu o sprawach miasta – po przeprowadzonych konsultacjach dotyczących systemu dróg rowerowych oraz trwających konsultacjach dotyczących przyszłości ul. Majakowskiego. – To również dobra lekcja współodpowiedzialności za podejmowane decyzje – zaznaczył Podraza.

Źródło: Nowy Obywatel


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(0 głosów)Jeśli chcesz skomentować, ale nie używasz portali społecznościowych, możesz użyć naszego niezależnego systemu komentarzy.
Żeby to było możliwe, należy musisz mieć w naszym portalu zarejestrowane i aktywowane konto użytkownika, a także musisz być zalogowany. Rejestracja trwa chwilę i jest bezpłatna.
Rejestracja w portalu
Logowanie
Ostatnio zmieniany Poniedziałek, 24 grudzień 2012 02:03