Font Size

Czcionka
alexjones.pl Informacje ze świata Trybunał Konstytucyjny z wyprzedzeniem informuje rząd o swoich rozstrzygnięciach?
Kategoria: Informacje ze świata   Niedziela, 16 grudzień 2012 15:28 Napisał

Trybunał Konstytucyjny z wyprzedzeniem informuje rząd o swoich rozstrzygnięciach?

1. Podczas  plenarnych obrad Sejmu w ostatnim tygodniu doszło do zdarzenia, które powinno w najwyższym stopniu, zaniepokoić opinię publiczną w naszym kraju.

W czwartek 13 grudnia podczas omawiania projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zgłoszonym przez posłów  klubu Solidarnej Polski, w którym główną zmianą, była propozycja zwolnienia świadczeń emerytalno – rentowych do 1000 zł z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych, na pytania posłów odpowiadał podsekretarz stanu w ministerstwie finansów Maciej Grabowski.

Pytania zadało kilkunastu posłów między innymi poseł Zbrzyzny z SLD. Ja z kolei zadałem  pytania poświęcone rozwiązaniom dotyczącym wysokości kwoty wolnej od  podatku dochodowego od osób fizycznych w niektórych krajach Europy Środkowo-Wschodniej.

2. Odpowiadając na te pytania wspomniany minister Grabowski stwierdził między innymi co następuje: „Pan poseł Zbrzyzny sugerował, że na kwotowej waloryzacji emerytur i rent budżet zarobił. Panie pośle pan się myli. Zmiana waloryzacji nie przyniosła żądnej oszczędności. Ale pan się nie mylił, rzecz jasna, że Trybunał Konstytucyjny stwierdził, że nie było to zgodne z konstytucją”.

Na te słowa ministra zareagowałem z ław sejmowych sądząc, że się przesłyszałem pytaniem, „a jeśli Trybunał Konstytucyjny to zakwestionuje panie ministrze?”

Na  to minister Grabowski odpowiedział  „Trybunał  już to zakwestionował i będziemy musieli się z tym zmierzyć”.

Zdziwiony znowu zapytałem  „już to zakwestionował?”. Minister Grabowski odpowiedział „przynajmniej taka jest moja wiedza”.

Znowu się odezwałem „ piętnastego ma być rozprawa”. Minister Grabowski zmieszany odpowiedział,” pewnie pan poseł ma lepszą wiedzę , ja bardziej śledzę wyroki dotyczące systemu podatkowego”.                                                                                                                                          Tekst jest spisany ze stenogramu sejmowego, jest tam jednak błąd ja mówiłem o 19 grudnia nie o 15 grudnia, bo  posiedzenie Trybunału Konstytucyjnego w sprawie sposobu waloryzacji emerytur i rent, rzeczywiście ma się odbyć w dniu 19 grudnia.

3. Niezależnie jednak od tego  jaką datę usłyszała pani, która stenografuje posiedzenia Sejmu, minister Grabowski wyraźnie mówił w Sejmie o rozstrzygnięciu Trybunału Konstytucyjnego w sprawie waloryzacji emerytur i rent w dniu 13 grudnia, podczas gdy posiedzenie w tej sprawie ma się odbyć dopiero 19 grudnia.

Wygląda więc na to, że rząd (minister finansów), otrzymał z Trybunału Konstytucyjnego informację jakie będzie jego rozstrzygniecie w sprawie sposobu waloryzacji rent i emerytur w 2012 roku na wiele dni przed rozprawą w tej sprawie.

Rząd przeforsował na 2012 rok, waloryzację kwotową o 71 zł, podczas gdy z ustawy wynika obowiązek waloryzacji procentowej, w związku z tym po rozstrzygnięciu TK, będzie najprawdopodobniej potrzebne przynajmniej 2 mld zł, aby wszystkim tym, którzy na tej waloryzacji stracili (chodzi o emerytów otrzymujących świadczenia powyżej 1480 zł miesięcznie), dokonać wyrównania za 12  miesięcy tego roku.

4. W piątek 14 grudnia minister Grabowski pytany przy głosowaniu tego projektu ustawy o swoją wypowiedź z poprzedniego dnia stwierdził, „że się pomylił”, ale to tłumaczenie wygląda na kompletnie niewiarygodne.

Wygląda więc na to, że nie tylko sędziowie sądów rejonowych czy okręgowych bardzo chętnie „współpracują” z obecną władzą ( jak to miało między innymi miejsce w sądzie okręgowym w Gdańsku w sprawie afery Amber Gold) ale do „współpracy” gotowi są także sędziowie Trybunału Konstytucyjnego.

Jeżeli w dniu 19 grudnia, rzeczywiście zapadnie rozstrzygniecie kwestionujące waloryzację kwotową (a wszystko na to wskazuje, że tak właśnie będzie), to będziemy mieli do czynienia ze skandalem wręcz niebywałym


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(0 głosów)Jeśli chcesz skomentować, ale nie używasz portali społecznościowych, możesz użyć naszego niezależnego systemu komentarzy.
Żeby to było możliwe, należy musisz mieć w naszym portalu zarejestrowane i aktywowane konto użytkownika, a także musisz być zalogowany. Rejestracja trwa chwilę i jest bezpłatna.
Rejestracja w portalu
Logowanie
Ostatnio zmieniany Poniedziałek, 17 grudzień 2012 00:03
alexjones.pl Informacje ze świata Trybunał Konstytucyjny z wyprzedzeniem informuje rząd o swoich rozstrzygnięciach?