Font Size

Czcionka
alexjones.pl Informacje ze świata Kto płaci VAT?
Kategoria: Informacje ze świata   Piątek, 23 listopad 2012 11:49 Napisał

Kto płaci VAT?

Państwo podwyższa VAT o 2%. Nikt nie protestuje. A przecież każdy z nas – konsumentów – będzie teraz płacił więcej za każdy towar i każdą usługę. Państwo podnosi podatek dochodowy o 1%. Wszyscy protestują, choć podwyżka dotyczy tylko zarabiających powyżej określonego limitu.

Dzieje się tak dlatego, że zgodnie z przekonaniem przeciętnego obywatela VAT to podatek, który płacą przedsiębiorcy. W rzeczywistości jest jednak zupełnie inaczej. Dla przedsiębiorcy VAT to podatek neutralny: jest zobowiązany go rozliczać, ale go nie płaci. Wyjaśnię to na przykładzie.

Sprzedawca (sklep z butami) kupił jedną parę butów od hurtownika za 100 zł + 23% VAT. Razem zapłacił 123 zł. Sklep sprzedaje te buty za 123 zł + 23% VAT, to jest za cenę 185,5 zł. Kto zapłacił kwotę 35,5 VAT-u? Konsument. Z jego pieniędzy 150 zł trafiło do sklepu, a 35,5 zł do fiskusa. Pieniądze dla fiskusa pobrał sklep. A ponieważ nie są jego, musi je oddać do urzędu skarbowego. Sklep tylko pośredniczył w pobraniu podatku od konsumenta.

Teraz sklep musi rozliczyć VAT. Za to, że wyręcza fiksusa w poborze podatku, przysługuje mu przywilej: jeśli, kupując buty od hurtownika, sklep uiścił VAT, urząd skarbowy zwraca mu całą zapłaconą kwotę. W tym przypadku sklep musi więc oddać fiskusowi 35,5 zł, a fiskus musi oddać sklepowi 23 zł. Sklep wpłaca do kas urzędu skarbowego różnicę (35,5 zł VAT-u należnego US pomniejsza o 23 zł VAT-u naliczonego sklepowi przy zakupie butów). Z czyich pieniędzy sklep dokonuje wpłaty do US?

Podsumowanie: VAT to podatek obciążający wyłącznie konsumentów. Sklep (przedsiębiorca) jest tylko poborcą tego podatku. Nieporozumienie wynika z faktu, że mając w kasie sklepowej 135,5 zł, sklep uznaje te wszystkie pieniądze za swoje. Przedsiębiorcę boli oddawanie czegoś, co już miał w garści.

Dlaczego nie czytamy paragonów fiskalnych? Przecież z nich jasno wynika, jak wysoki podatek płacimy przy każdym zakupie.Źródło artykułu: Głos Ulicy


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(1 głos)Jeśli chcesz skomentować, ale nie używasz portali społecznościowych, możesz użyć naszego niezależnego systemu komentarzy.
Żeby to było możliwe, należy musisz mieć w naszym portalu zarejestrowane i aktywowane konto użytkownika, a także musisz być zalogowany. Rejestracja trwa chwilę i jest bezpłatna.
Rejestracja w portalu
Logowanie
Ostatnio zmieniany Poniedziałek, 17 grudzień 2012 00:22