Font Size

Czcionka
alexjones.pl Informacje ze świata Polski patent na przetrwanie
Kategoria: Informacje ze świata   Czwartek, 22 listopad 2012 13:14 Napisał

Polski patent na przetrwanie

Co dziś najczęściej gnębi właścicieli firm? Zatory płatnicze. Kontrahenci płacą z półrocznym opóźnieniem, a firmy stają na skraju bankructwa.

Często mają świetnych pracowników, których nie chcą stracić, dobry sprzęt i perspektywy niezłych kontraktów. Oraz brak regularnych wpływów z faktur. Banki nie chcą już udzielać im kredytów. A przedsiębiorcy wiedzą, że ich pracownicy muszą przecież utrzymać z czegoś rodziny.

Co może zrobić właściciel takiej firmy?

Weźmy na przykład branżę budowlaną. Rozwiązanie pewnego przedsiębiorcy-budowlańca przedstawię w kilku krokach.

„Krok pierwszy. Nienaruszalna zasada: pracownik musi dostać terminowo wypłatę odpowiedniej wysokości. Sprzedałem samochód. Wystarczyło mi tylko na wypłaty. Zabrakło na ZUS i podatki.
Krok drugi: Wstrzymałem wypłaty wynagrodzeń. Listy płac zostały sporządzone, ale zamiast wypłat pracownicy dostali pożyczki w wysokości wynagrodzenia netto.
Krok trzeci: nie ma wypłat, zatem nie powstał ani obowiązek opłacenia podatku od wynagrodzeń (PIT-4), ani zobowiązanie w stosunku do ZUS.
Krok czwarty: pracownicy podpisali umowy, z których wynika, że udzieliłem im pożyczek. Wiedzą, że nie zażądam zwrotu tych pożyczek, ponieważ jestem im winien zaległe wynagrodzenia.
Krok piąty: tak się bawię do czasu, gdy kontrahent wreszcie zapłaci. Wtedy uruchamiam listy płac, a pracownicy podpisują odbiór wynagrodzeń na listach płac z datą bieżącą.
Krok szósty: niszczę lub oddaję pracownikom umowy pożyczek. Reguluję podatki (Pit-4) i ZUS-y bez odsetek, ponieważ obowiązki w tym zakresie powstają w momencie wypłaty.”

Co zrobi przedsiębiorca, jeśli kontrahent zbankrutował i nigdy nie zapłaci?

Wtedy nasz budowlaniec także będzie musiał ogłosić upadłość. Zaległe wynagrodzenia pracownikom wypłaci syndyk lub Gwarantowany Fundusz Świadczeń Pracowniczych (GFŚP). Ponieważ w księgach będą uwidocznione pożyczki udzielone pracownikom, z otrzymanych kwot pracownicy zwrócą firmie te pożyczki, czyli kwoty netto wynagrodzeń.

Przedsiębiorca może jeszcze korzystać z całkiem innych udogodnień. Jeżeli, powiedzmy, odmówiono mu faktoringu, i tak będzie mógł regulować wszystkie zobowiązania wobec swoich dostawców. Takim udogodnieniem jest na przykład platforma wymiany towarów i usług.Źródło artykułu: Głos Ulicy


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(0 głosów)Jeśli chcesz skomentować, ale nie używasz portali społecznościowych, możesz użyć naszego niezależnego systemu komentarzy.
Żeby to było możliwe, należy musisz mieć w naszym portalu zarejestrowane i aktywowane konto użytkownika, a także musisz być zalogowany. Rejestracja trwa chwilę i jest bezpłatna.
Rejestracja w portalu
Logowanie
Ostatnio zmieniany Poniedziałek, 17 grudzień 2012 00:22
alexjones.pl Informacje ze świata Polski patent na przetrwanie