Font Size

Czcionka
alexjones.pl Informacje ze świata Minister Rostowski idzie w zaparte
Kategoria: Informacje ze świata   Niedziela, 16 grudzień 2012 23:49 Napisał

Minister Rostowski idzie w zaparte

1. Tak jak zapowiadałem, wczoraj w ramach pytań w sprawach bieżących podniosłem kwestię załamania dochodów podatkowych w II półroczu tego roku i wpływu nie wykonania dochodów na wydatki budżetowe do końca tego roku.

Stwierdziłem, że od dłuższego już czasu widać wyraźnie spowolnienie w gospodarce, a to niestety skutkuje wręcz załamaniem dochodów podatkowych już w roku 2012. Co będzie z tymi dochodami jeżeli zamiast wzrostu PKB w 2013 roku pojawi się jego spadek czyli recesja?

Dane ogłoszone przez GUS, dotyczące PKB w III kwartale (wzrost zaledwie o 1,4%) ukazały się w sytuacji kiedy do końca IV kwartału pozostał tylko miesiąc, a z sygnałów płynących z gospodarki w październiku, listopadzie i grudniu, można już wnioskować,że spowolnienie w IV kwartale będzie jeszcze głębsze (najprawdopodobniej wzrost PKB w IV kwartale będzie niższy niż 1%).

W tej sytuacji wzrost PKB w całym roku 2012 będzie wyraźnie niższy niż zakładał w budżecie na ten rok, ponoć konserwatywnie, minister Rostowski (wzrost miał wynieść 2,5%), ze wszystkimi tego negatywnymi konsekwencjami dla finansów publicznych.

Tendencje spadkowe w gospodarce zresztą trwają od kilku kwartałów czego wyrazem był w I kwartale wzrost PKB jeszcze o 3,6%, w II kwartale już tylko o 2,3%, a w III kwartale zaledwie o 1,4%.

2. Wszystko to co dzieje się w gospodarce, ma ogromny wpływ na dochody podatkowe. Kolejne miesiące II półrocza tego roku pokazują, że dochody podatkowe z VAT zamiast przyśpieszać jak to się zwykle dzieje w końcówce roku, coraz bardziej spowalniają albo są wyraźnie niższe od ubiegłorocznych. We wrześniu były o 6,9%, a w październiku aż o 14% niższe, niż w analogicznych miesiącach roku poprzedniego.

Jest to sytuacja, która nie wydarzyła się w Polsce już od wielu lat i ma ona miejsce w sytuacji kiedy poziom inflacji jest wyraźnie wyższy niż tej przyjęty w ustawie budżetowej. W budżecie bowiem przyjęto wskaźnik inflacji na poziomie 2,8%, a przez wiele miesięcy tego roku wskaźnik inflacji wynosił ponad 4%, a w październiku obniżył się do 3,4%.

Przy wyraźnie wyższym wskaźniku inflacji w stosunku do tego zaplanowanego wpływy z VAT-u powinny być wyższe w stosunku do tych zaplanowanych i to bardzo wyraźnie, bowiem oddziałuje na nie pozytywnie aż dwa czynniki wzrost gospodarczy i wyższa inflacja.

Jak widać z tych danych tak jednak nie jest i nic nie wskazuje na to, że w listopadzie i grudniu sytuacja we wpływach z VAT-u, może się poprawić.

Najprawdopodobniej więc, wpływy z VAT w 2012 roku, będą sumarycznie niższe niż te w roku 2011, mimo wyższej inflacji niż planowana i wzrostu gospodarczego i jest to sytuacja, która wystąpi w Polsce pierwszy raz od wprowadzenia tego podatku (od 1993 roku).

3. Odpowiadał na to pytanie wiceminister finansów Mirosław Sekuła, ten sam, który w poprzedniej kadencji jako przewodniczący sejmowej komisji ds. afery hazardowej, pytał puste krzesła o to czy chcą kontynuowania obrad.

W zasadzie potwierdził wszystkie te niepokojące dane i uzasadniał je, spadkiem sprzedaży detalicznej i produkcji przemysłowej w ostatnich miesiącach tego roku w porównaniu z analogicznymi miesiącami roku ubiegłego.

Przytoczył również argument, który w ustach ministra finansów brzmi co najmniej zastanawiająco. Otóż zwroty podatku VAT w październiku tego roku, były aż o 16% wyższe niż w analogicznym miesiącu roku ubiegłego. W ten sposób minister przyznaje, że nastąpił wysyp fałszywych faktur, które upoważniają podmioty gospodarcze do zwrotu podatku VAT, na które to resort finansów nie był w stanie stosownie zareagować.

4. Parę godzin później podczas III czytania projektu ustawy budżetowej na 2013 rok, na moje pytanie o realność zaplanowanych w tym projekcie dochodów podatkowych, w sytuacji kiedy uległy załamaniu dochody podatkowe w II połowie 2012 roku, odpowiadał już sam minister Rostowski.

On także poszedł w zaparte, stwierdził, że wprawdzie zabraknie przynajmniej 12-15 mld zł dochodów podatkowych w 2012 roku ale strona dochodowa budżetu na 2013 rok zaplanowana została realistycznie.

Musimy więc uzbroić się w cierpliwość i poczekać aż ta piramida finansowa na 2013 rok nazywana przez rządzącą Platformę i PSL budżetem, po I kwartale przyszłego roku się zwyczajnie zawali. Wtedy dopiero minister Rostowski przyzna się do błędów w prognozowaniu dochodów budżetowych.Źródło artykułu: 


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(0 głosów)Jeśli chcesz skomentować, ale nie używasz portali społecznościowych, możesz użyć naszego niezależnego systemu komentarzy.
Żeby to było możliwe, należy musisz mieć w naszym portalu zarejestrowane i aktywowane konto użytkownika, a także musisz być zalogowany. Rejestracja trwa chwilę i jest bezpłatna.
Rejestracja w portalu
Logowanie
Ostatnio zmieniany Poniedziałek, 17 grudzień 2012 00:23
alexjones.pl Informacje ze świata Minister Rostowski idzie w zaparte