Font Size

Czcionka
alexjones.pl Informacje ze świata Porwano polski statek - 5 zakładników
Kategoria: Informacje ze świata   Piątek, 27 listopad 2015 15:31 Napisał

Porwano polski statek - 5 zakładników

Trudno, ale muszę tak powiedzieć. Trzeba nie mieć wyobraźni aby płynąc w rejon, gdzie grasują współcześni piraci i nie mieć na pokładzie broni, która pozwoliłaby skutecznie odstraszyć bandytów.

Jest to jednak odzwierciedlenie bezmyślnej epoki ośmiu lat rządów bezmózgiego reżimu.

Ani Polska, ani polski statek nie jest zieloną wyspą.

Pięciu polskich marynarzy jest przetrzymywanych przez porywaczy statku towarowego, należącego do polskiej spółki, który został zaatakowany u nigeryjskich wybrzeży.

Incydent podkreśla potrzebę dokonania przeglądu procedur bezpieczeństwa statków operujących w tym rejonie - mówi minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski. A ja mówię, że to nie sprawa rządu, ale brak odpowiedzialności armatora.

Przerzucanie teraz odpowiedzialności na rząd, a kosztów niedbalstwa na społeczeństwo to skandal. Porywacze nie przedstawili do tej pory żadnych żądań. Polska  współpracuje z władzami Nigerii, ale nie angażuje się bezpośrednio, chyba że zostanie o to poproszona.

"To jest odpowiedzialność suwerennego państwa Nigerii" - powiedział minister Waszczykowski.

Tak trzymać. Ludzie muszą się nauczyć odpowiedzialności za własne czyny i działalność. Statek operował pod banderą Cypryjską, więc nie ma podstaw do interwencji polskiego rządu. Kto bierze podatki?

Na pokładzie statku nie ma sladów krwi. Porwani zakładnicy to kapitan i oficerowie. Pozstała załoga, 11 osób nie ucierpiała. Ni uszkodzono też statku informuje minister Waszczykowski.

Statek jest obecnie zakotwiczony około 30 mil morskich (56 kilometrów) od nigeryjskiego wybrzeża. Armator organizuje nową załogę, aby doprowadzić jednostkę z powrotem do portu. Obszar, w którym miało miejsce porwanie nie był tradycyjnie odwiedzany przez piratów, mówi  Minister gospodarki morskiej Marek Gróbarczyk.

Grobarczyk powiedział, że procedury bezpieczeństwa wszystkich polskich firm działających w obszarze będą teraz poddane przeglądowi w celu zapewnienia bezpieczeństwa marynarzy.

Źródło: Reuters

PS.

Tania bandera lub wygodna bandera - zjawisko rejestrowania statków pod banderą niezwiązaną z armatorem. Przyczyną tego procederu są różnice wynikające z prawa podatkowego, rejestrowego, rzadziej innego. Drugą przyczyną pływania pod innymi flagami jest ochrona statków w przypadku konfliktów zbrojnych lub ekonomicznych.

Przyczyny rejestrowania się statków pod tanimi banderami dzielą się na niepodatkowe i podatkowe.

 • Niepodatkowe:
  • anonimowość właściciela statku;
  • niskie koszty zatrudnienia załogi;
  • stan techniczny statków (przepisy bezpieczeństwa są liberalne i nie są przestrzegane zbyt rygorystycznie, co zarazem często powoduje ogromną wypadkowość);
  • niesformalizowany tryb rejestracji.
 • Podatkowe:
  • brak podatków lub niskie stawki podatkowe;
  • gwarancje państwowe (państwo ich udziela, obiecując że przez jakiś czas stawki podatkowe nie ulegną zmianie – np. Panama udziela gwarancji, że stawki nie zmienią się przez 20 lat od momentu rejestracji statku pod jej banderą);
  • brak obowiązków w zakresie prowadzenia ksiąg rachunkowych i sprawozdawczości finansowej.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Tania_bandera

Jak myślicie? Czy państwo polskie powinno chronić tych którzy dla zysków uciekają do raju?


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(4 głosów)Jeśli chcesz skomentować, ale nie używasz portali społecznościowych, możesz użyć naszego niezależnego systemu komentarzy.
Żeby to było możliwe, należy musisz mieć w naszym portalu zarejestrowane i aktywowane konto użytkownika, a także musisz być zalogowany. Rejestracja trwa chwilę i jest bezpłatna.
Rejestracja w portalu
Logowanie

Artykuły powiązane

Ostatnio zmieniany Piątek, 27 listopad 2015 16:55
alexjones.pl Informacje ze świata Porwano polski statek - 5 zakładników