Font Size

Czcionka
alexjones.pl Technologia i nauka Energia Energia słoneczna jest tańsza niż ta wyprodukowana z paliw kopalnych
Kategoria: Energia   Czwartek, 29 grudzień 2016 03:27 Autor: admin

Energia słoneczna jest tańsza niż ta wyprodukowana z paliw kopalnych

Energia słoneczna jest tańsza niż ta wyprodukowana z paliw kopalnych foto: Wikimedia Commons/CC

Energia odnawialna przekroczyła właśnie kolejny stopień rozwoju. Światowe Forum Ekonomiczne (ang. World Economic Forum, w skrócie: WEF) potwierdziło, że w wielu częściach świata cena energii słonecznej jest taka sama lub nawet niższa od tej pochodzącej z paliw kopalnych.

W wydanym ostatnio przewodniku o inwestowaniu WEF przedstawiło wyniki przeprowadzonej przez siebie analizy zmian cen energii odnawialnej. Okazuje się, że koszt produkcji energii słonecznej cały czas spada i osiągnął obecnie niespotykany dotąd poziom.

Podczas gdy średni koszt energii elektrycznej wyprodukowanej z węgla lub gazu ziemnego wynosi ok. 100$ za MWh, to cena energii słonecznej spadła z 600$, tj. ceny sprzed 10 lat, do ceny 300$ sprzed 5 lat, a dziś wynosi nieco poniżej 100$. Dla wiatru wartość ta kształtuje się na poziomie 50$.

Według WEF ponad 30 państw osiągnęło już parytet sieci, tj. sytuację, w której energię odnawialną można wyprodukować po koszcie równym lub mniejszym od ceny tradycyjnej energii z sieci.
„Należy zwrócić uwagę, że przyczyną rozwoju i większego udziału na rynku energii odnawialnej nie są dotacje” – czytamy w przewodniku. „Co więcej, według Międzynarodowej Agencji Energetycznej dotacje dla paliw kopalnianych wyniosły w 2014 r. 493 miliardy dolarów, tj. czterokrotnie więcej niż dla źródeł energii odnawialnej.”

W przewodniku WEF podkreśla, że cena nie dotowanej energii słonecznej, która nawet jeszcze 5 lat temu nie była konkurencyjna, spadała o 20% rocznie. To sprawiło, że „stała się ona nie tylko opłacalna, ale w wielu krajach nawet bardziej atrakcyjna od węgla.”
Kraje, które mają już parytet sieci to m.in. Chile, Meksyk, Brazylia i Australia. WEF przewiduje, że w ciągu zaledwie kilku następnych lat aż 2/3 naszego świata również go osiągnie. Do 2020 cena energii słonecznej będzie niższa niż tej wyprodukowanej z węgla czy gazu ziemnego.
„W sprawach energii odnawialnej nastąpił przełom” – twierdzi Michael Drexler, kierownik Działu Infrastruktury i Rozwoju w WEF. „Teraz jest to nie tylko opcja opłacalna ekonomicznie, ale również inwestycja, która z pewnością się zwróci.”
Raport WEF przytacza dane z analizy przeprowadzonej przez Międzynarodową Agencję Energetyczną, zgodnie z którą całkowita produkcja energii odnawialnej wzrosła o 153 GW, po raz pierwszy w historii wyprzedzając węgiel. Potwierdza to ilość paneli słonecznych instalowanych każdego dnia na całym świecie: 500 000.

 

Tekst źródłowy: ecowatch.comxebola


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(3 głosów)Ostatnio zmieniany Czwartek, 29 grudzień 2016 22:42
alexjones.pl Technologia i nauka Energia Energia słoneczna jest tańsza niż ta wyprodukowana z paliw kopalnych