Font Size

Czcionka
alexjones.pl Technologia i nauka Energia 5 najczęstszych pytań o słoneczne kolektory próżniowe
Kategoria: Energia   Wtorek, 14 marzec 2017 11:28 Napisał

5 najczęstszych pytań o słoneczne kolektory próżniowe

Popularność instalacji wykorzystujących odnawialne źródła energii stale rośnie. Nic dziwnego! Energia pochodząca ze słońca nic nie kosztuje, a odpowiednio wykorzystana przynosi spore oszczędności. Gdzie zamontować instalację, aby przynosiła jak najlepsze efekty? Czy kolektory próżniowe są bardziej efektywne niż kolektory płaskie? Przygotowaliśmy odpowiedzi na 5 najczęściej zadawanych pytań.

 1. Gdzie zamontować kolektory słoneczne?

Kolektory słoneczne, dzięki specjalnym uchwytom, mogą być montowane na dachu płaskim lub skośnym, na pionowej ścianie lub w gruncie, w miejscach, w których nie występują przeszkody ograniczające dopływ światła. Optymalny kąt nachylenia kolektorów przystosowanych do pracy zarówno w warunkach letnich, jak i zimowych waha się pomiędzy 30 a 45°.

 

2. Czy kolektory próżniowe są bardziej efektywne niż kolektory płaskie?

Kolektory próżniowe zbudowane są ze szklanych rur jednościennych. Próżnia pomiędzy rurami, w której znajduje się absorber pochłaniający promieniowanie słoneczne, gwarantuje minimalne straty ciepła, zapewniając lepszą wydajność całej instalacji, zwłaszcza w okresie zimowym przy ujemnej temperaturze i dobrym nasłonecznieniu.

 

3. Co wpływa na czas zwrotu kosztów inwestycji ?

Instalacja słonecznych kolektorów próżniowych to jednorazowy wydatek wynoszący od kilku do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Na skrócenie lub wydłużenie czasu zwrotu kosztów inwestycji wpływa przede wszystkim sposób wykorzystywania kolektorów, rodzaj energii, która służy do ogrzania nieruchomości oraz dzienne zużycie ciepłej wody. Warto pamiętać, że instalacja solarna znacznie podnosi wartość całej nieruchomości.

 

4. Jakie są najważniejsze korzyści płynące z instalacji próżniowych kolektorów słonecznych?

Kolektory próżniowe pozwalają ograniczyć działanie podstawowego źródła ogrzewania w budynku. Koszt podgrzania wody użytkowej za pomocą instalacji solarnej jest, w porównaniu do innych źródeł ciepła takich jak: pompa ciepła, kocioł gazowy czy bojler elektryczny, znacznie niższy. Kolektory słoneczne, wykorzystując promienie słoneczne, są jednym z najbardziej ekologicznych sposobów pozyskiwania energii.

 

5. Czy montaż kolektorów słonecznych pod naszą szerokością geograficzną jest opłacalny?

Od marca do października światła słonecznego jest w Polsce na tyle dużo, że praca kolektorów słonecznych zapewnia wysoką efektywność. W pozostałych miesiącach instalacja wymaga wspomagania innym źródłem ogrzewania.

 Zobacz również: www.hewalex.pl/oferta/prozniowe-kolektory-sloneczne/

- artykuł zewnętrznyPolub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(9 głosów)Artykuły powiązane

alexjones.pl Technologia i nauka Energia 5 najczęstszych pytań o słoneczne kolektory próżniowe