Font Size

Czcionka
alexjones.pl Technologia i nauka Energia Ubranie zamiast ładowarki
Kategoria: Energia   Sobota, 14 lipiec 2018 09:06 Autor: Andreas

Ubranie zamiast ładowarki

Ubranie zamiast ładowarki CORE-MaterialsFlickrCC BY-SA 2.0

Inżynierowie z Uniwersytetu w Cincinnati w Stanach Zjednoczonych pracują nad stworzeniem innowacyjnej tkaniny z węgla, dzięki której poprzez ubranie będzie można ładować różne urządzenia elektroniczne, donosi Science Daily.

Należy zaznaczyć, że podstawę tkaniny stanowią nanorurki węglowe, które są „hodowane” na krzemowych płytkach kwarcowych w komorze próżniowej podczas procesu zwanego chemicznym osadzaniem z fazy gazowej.

W rezultacie nanorurki tworzą mały włóknisty kwadrat, który można przekształcić w materiał tekstylny, rozciągając nad cewką przemysłową. Ta nić przypomina jedwabne nici pająka i może być wpleciona w różne tkaniny.

Według naukowców nanorurki węglowe różnią się od innych materiałów szeregiem wyjątkowych właściwości: wysoka wytrzymałość, dobre przewodnictwo, duża powierzchnia i wysoka wytrzymałość termiczna.

Nici węglowe mogą być stosowane w różnych urządzeniach, od czujników metali ciężkich po superkondensatory i akumulatory. Nanorurki węglowe mogą zastąpić przewód miedziany w samochodach i samolotach, redukując tym samym ciężar maszyn i zwiększając oszczędność paliwa.

Należy zaznaczyć, że amerykańskie wojsko również zainteresowało się opracowaniem naukowców. Nowy materiał może ładować liczne urządzenia elektroniczne w arsenale żołnierzy, w tym światła, noktowizory i urządzenia komunikacyjne, a tym samym zapewnić im przewagę w walce.

W przeszłości metale dominowały w produkcji towarów, ale myślę, że węgiel zastąpi je w wielu dziedzinach. Rozpocznie się nowa era — rewolucja węgla — mówi profesor Mark Schultz, jeden z kierowników badań.Źródło: Sputnik Polska


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(1 głos)Artykuły powiązane

Ostatnio zmieniany Sobota, 14 lipiec 2018 11:19