Font Size

Czcionka
alexjones.pl Technologia i nauka Energia A to niespodzianka! Niemcy będą spalać węgiel w swoich elektrowniach jeszcze przez 30 lat!
Kategoria: Energia   Środa, 10 lipiec 2019 15:07 Napisał

A to niespodzianka! Niemcy będą spalać węgiel w swoich elektrowniach jeszcze przez 30 lat!

A to niespodzianka! Niemcy będą spalać węgiel w swoich elektrowniach jeszcze przez 30 lat! Janos Balazs /Flickr/ CC 2.0 /sxc.hu

Mimo buńczucznych zapowiedzi niemieckich polityków o rychłej dekarbonizacji swojego kraju, okazuje się, że elektrownie opalane węglem mają tam pracować jeszcze przez ponad 30 lat - aż do 2050 roku! Wszystko z powodu braku alternatywy. Gospodarka naszego zachodniego sąsiada potrzebuje potężnych ilości mocy, a od czasu decyzji o odejściu od atomu zaczyna brakować źródeł, które by ją zapewniły. Pozostaje zatem spalanie potężnych ilości węgla - głównie brunatnego - w gigantycznych elektrowniach, z których aż 7 jest na liście 10. najbardziej emisyjnych siłowni UE.

Na początku przytoczmy garść statystyk - Niemcy to aktualnie światowy lider wydobycia węgla brunatnego. W 2017 roku kopalnie zlokalizowane na terytorium naszego zachodniego sąsiada wydobyły aż 171,2 mln ton tego surowca. Tego rodzaju węgiel jest potrzebny naszym sąsiadom do produkcji energii elektrycznej. Jest on bowiem spalany w siłowniach zlokalizowanych na terytorium Niemiec, z których większość jest na liście TOP-10 najbardziej emisyjnych elektrowni węglowych w Unii Europejskiej.

Niemieckie elektrownie węglowe produkują nie tylko mnóstwo energii (w 2015 r. wytworzyły z węgla 272,2 tys. GWh; dla porównania - w Polsce w 2016 r. węgiel posłużył do wytworzenia ok. 131,0 tys. GWh), ale przede wszystkim odpowiadają za gigantyczne emisje CO2 do atmosfery i są - z czego niewiele osób zdaje sobie sprawę - mniej sprawne energetycznie od polskich elektrowni.

Okazuje się, że współczynnik ilości CO2 emitowanego przy produkcji 1 MWh energii w przypadku niemieckich elektrowni węglowych wynosi 1.107 tony CO2/MWh. Ten sam współczynnik dla polskich elektrowni kształtuje się na poziomie 1.021 tony CO2/MWh. Przystawiając ten współczynnik do ilości wyprodukowanej mocy (272,2 tys. GWh) łatwo można wyliczyć, że w 2015 roku niemieckie elektrownie węglowe wyemitowały do atmosfery ok. 301,3 mln ton CO2. Polskie elektrownie były odpowiedzialne za emisję ok. 133,7 mln ton CO2 w 2016 roku.

Niemieccy politycy w ciągu ostatnich miesięcy zapowiadali, że rozstanie RFN z węglem jest nieuniknione i rychłe. W kontekście powyższego przytaczano nawet konkretny rok - 2038 - jako rok zakończenia działalności ostatniej elektrowni węglowej zlokalizowanej na terytorium Niemiec. Teraz okazuje się, że plan dekarbonizacji może się istotnie rozciągnąć w czasie. Otóż z przedłożonego właśnie przez rząd w Berlin projektu krajowego planu na rzecz energii i klimatu wynika, że węgiel będzie spalany w niemieckich elektrowniach co najmniej do roku 2050.

I pomyśleć, że Robert Biedroń chciał się wystawić i zrezygnować z elektrowni węglowych w Polsce już do roku 2030. Musielibyśmy wówczas kupować energię z węgla wytworzoną w RFN...

 

Linki do materiałów źródłowych znajdziesz pod artykułem na:

Źródło: Niewygodne.info.pl


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(7 głosów)alexjones.pl Technologia i nauka Energia A to niespodzianka! Niemcy będą spalać węgiel w swoich elektrowniach jeszcze przez 30 lat!