Font Size

Czcionka
alexjones.pl Technologia i nauka Energia Właściwości butanolu pod kątem biopaliwa
Kategoria: Energia   Niedziela, 16 grudzień 2012 23:49 Napisał

Właściwości butanolu pod kątem biopaliwa

Biobutanol jako alkohol szeroko stosowany w przemyśle wykorzystywany jest jako rozpuszczalnik. Nie posiada on barwy, ma również właściwości palne. Ostatnimi czasy jego rola biopaliwa nabiera na znaczeniu ze względu na intensywne poszukiwania alternatywy dla ropy naftowej oraz gazu ziemnego. Zaletą biobutanolu jest również znacznie mniejsza emisja szkodliwych dla środowiska gazów.

Według gruntownych badań alkohole znakomicie nadają się jako dodatek do tradycyjnych paliw ze względu na podniesienie ich jakości, a konkretnie kaloryczności. Porównując biobutanol z etanolem możemy stwierdzić, że ten pierwszy przewyższa znacznie popularniejszego przedstawiciela alkoholi – butanol cechuje się kalorycznością rzędu ponad 29 MJ/dm3. Porównując dalej właściwości fizyczne i chemiczne mniejsze ciepło parowania emitowane przez butanol w stosunku do etanolu, cechuje się również mniejszą podatnością na korozję.

Butanol posiada temperaturę topnienia -89,5 stopnia Celsjusza, temperatura wrzenia wynosi 117,2 stopnia Celsjusza, temperatura zapłonu to 36 stopni, a samozapłonu 340 stopni. Dzięki tym właściwościom butanol znakomicie nadaje się jako dodatek do paliwa, trwają również prace nad tym, aby butanol mógł z powodzeniem być stosowany jako biopaliwo.


Źródło artykułu: Tania jazda samochodem, Energia alternatywna, Bio paliwa, Budownictwo alternatywne, Domy autonomiczne


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(0 głosów)Jeśli chcesz skomentować, ale nie używasz portali społecznościowych, możesz użyć naszego niezależnego systemu komentarzy.
Żeby to było możliwe, należy musisz mieć w naszym portalu zarejestrowane i aktywowane konto użytkownika, a także musisz być zalogowany. Rejestracja trwa chwilę i jest bezpłatna.
Rejestracja w portalu
Logowanie

Artykuły powiązane

Ostatnio zmieniany Poniedziałek, 17 grudzień 2012 00:18
alexjones.pl Technologia i nauka Energia Właściwości butanolu pod kątem biopaliwa