Font Size

Czcionka
alexjones.pl Technologia i nauka Energia Rosną Koszty Likwidacji Niemieckich Elektrowni Atomowych
Kategoria: Energia   Środa, 22 kwiecień 2015 08:17 Napisał

Rosną Koszty Likwidacji Niemieckich Elektrowni Atomowych

Podczas gdy w Polsce ciągle ożywają mrzonki, aby stać się potentatem jądrowym Niemcy konsekwentnie zamykają swe elektrownie atomowe. Rosną jednak koszty które w obecnie ocenia się na 70 miliardów euro.

Kilka lat temu rząd Angeli Merkel podjął decyzję o likwidacji wszystkich niemieckich reaktorów do 2022 r. I nie było to tylko wynikiem strachu po katastrofie japońskiej Fukuszimy, a wyraz rozsądku.

 

Terminarz wyłączania reaktorów:

Reaktor Moc netto Operator Data wyłączenia
Biblis A 1167 RWE marzec 2011
Neckarwestheim-1 785 EnBW marzec 2011
Brunsbüttel 771 Vattenfall marzec 2011
Biblis B 1240 EOn marzec 2011
Isar-1 878 EOn marzec 2011
Unterweser 1345 EOn marzec 2011
Philippsburg-1 890 EnBW marzec 2011
Krümmel 1260 Vattenfall marzec 2011
Grafenrheinfeld 1275 EOn 2015
Gundremmingen B 1284 RWE 2017
Phillippsburg-2 1392 EnBW 2019
Gundremmingen C 1288 RWE 2021
Gröhnde 1360 EOn 2021
Brokdorf 1370 EOn 2021
Isar-2 1400 EOn 2022
Emsland 1329 RWE 2022
Neckarwestheim-2 1305 EnBW 2022

Po wyłączeniu ośmiu pierwszych reaktorów, Niemcy z eksportera stały się importerem netto energii elektrycznej z Francji, Czech, Belgii i Szwajcarii, gdzie większość eksportowanego prądu produkowana jest w elektrowniach jądrowych.

Niemcy chcą rozwijać produkcję energii że źródeł odnawialnych. Jednakże Odnawialne Źródła Energii (OZE), są producentem niestabilnym w naszych warunkach klimatycznych i potrzebne sa rezerwowe elektrownie spalające paliwa organiczne - węgiel lub gaz. Jakie są niemieckie plany wobec polskich kopalni węgla? Czy polski dotowany węgiel będzie tańszy niż z niemieckich także dotowanych kopalni? Mamy pomóc Niemcom zapewnić tańszy węgiel?

Niezależnie od tego jaki znaczenie w gospodarce energetycznej Niemiec będzie miał polski wegiel lub rosyjski gaz - oni elektrownie jądrowe zamykają.

Cena za zamknięcie elektrowni jądrowych Niemiec i budowa bezpiecznego składowiska odpadów nuklearnych jak informuje szef komisji rządowej może wzrosnąć do 70 mld euro. 

Ostateczny termin wyłączenia EON, RWE, EnBW i Vattenfall [VATN.UL]  w terminie wyznaczonym przez rząd kanclerz Angeli Merkel  upływa w 2022 roku.

Koszty restrukturyzacji i adaptacji elektrowni konwencjonalnych razem z rachunkami za demontaż elektrowni jądrowych i składowanie odpadów trafią do niemieckich podatników.

"Jest to też znaczne ryzyko finansowe dla rządu," powiedział Michael Mueller, szef rządowego zespołu odpowiedzialnego za znalezienie składowiska dla odpadów jądrowych.

Koszt likwidacji elektrowni jądrowych może wzrosnąć do nawet 70 mld euro w ciągu najbliższych lat, co oznacza, że 36 miliardów euro, odłożone przez czterech operatorów jądrowych nie będzie  wystarczające.

Rzecznik z E.ON i EnBW powiedział w oddzielnym oświadczeniu, że rezerwy zgromadzone przez przedsiębiorstwa były wystarczające i na bieżąco były akceptowane przez zewnętrzny audyt.

Minister ekonomii Sigmar Gabriel powiedział posłom z jego (SPD) strony, że oczekuje utworzenia organu publicznego do nadzorowania miliardów euro jakie mają być wydane przez rząd w związku z  wyłączaniem elektrowni jądrowych.

Rząd wyraził opinię że rozważa możliwość zbadania bilansów czterech operatorów elektrowni jądrowych aby upewnić się czy odkładały właściwe kwoty na fundusz rezerwowy. 

PS. Niemcy są często postrzegane jako najbardziej zielony krajem w Europie (zaraz po polskiej Zielonej Wyspie).

Panuje powszechne przekonanie, że Niemcy inwestują w energię ze źródeł odnawialnych.

Ale właśnie Niemcy położyli ostatnio kamień węgielny, pod nom en omen, elektrownię węglowo gazową o mocy ponad 10.000 megawatów. Muszą tak robić aby potrzymać siłę swoje gospodarki dla której tania energia jest koniecznością.

No a w tle widzimy zatroskane twarze mówiące o "czystym powietrzu". 

Jak to jest że Francja która większość energii uzyskuje z elektrowni atomowych, i nawet jest jej eksporterem jest także jednym z krajów z najczystszym powietrzem w uprzemysłowionym świecie.

A teraz przejdźmy do spraw najważniejszych.

Kto wie jakie są założenia planów bezpieczeństwa energetycznego Polski? Czy nasze polskie (jeszcze) elektrownie posiadają zgromadzone rezerwy na modernizację czy też środki te zostały już oddane do ZUS albo MFW? Kiedy czeka nas kompletne uzależnienie od od dostaw surówców energetycznych lub importu gotowej energ a ceny energii sięgną kosmosu?


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(3 głosów)Jeśli chcesz skomentować, ale nie używasz portali społecznościowych, możesz użyć naszego niezależnego systemu komentarzy.
Żeby to było możliwe, należy musisz mieć w naszym portalu zarejestrowane i aktywowane konto użytkownika, a także musisz być zalogowany. Rejestracja trwa chwilę i jest bezpłatna.
Rejestracja w portalu
Logowanie
Ostatnio zmieniany Środa, 22 kwiecień 2015 11:38
alexjones.pl Technologia i nauka Energia Rosną Koszty Likwidacji Niemieckich Elektrowni Atomowych