Font Size

Czcionka
alexjones.pl Technologia i nauka Energia Turbiny wiatrowe bez skrzydeł
Kategoria: Energia   Wtorek, 02 czerwiec 2015 12:49 Napisał

Turbiny wiatrowe bez skrzydeł

W Polsce planowano budowę ekologicznych farm wiatrowych które miały być finansowane ze środków Unii. W gminie Pawłowiczki i Polska Cerekiew na Opolszczyźnie stanąć ma 105 takich wiatraków. Sprzeciwili się ekolodzy, broniący ptaków. Mieli rację.

Ekolodzy nie lubią zielonej energii. Potężna farma wiatrowa kontra ptaki. Tak brzmiały tytuły jakie poprzedzały medialne doniesienia.

Ornitolodzy alarmują: dla dziesiątków gatunków żyjących tu ptaków to prawdziwa zagłada. - Od sierpnia do września, kiedy są największe zagęszczenia tych ptaków migrujących możemy w ciągu jednego dnia bez wysiłku zobaczyć ponad sto myszołowów do pięciuset bocianów białych - argumentuje Marta Świtała, ornitolog. Także dla innych gatunków to absolutnie unikalny obszar. Zawieszone nawet 170 metrów nad ziemią skrzydła wiatraków, wirujące z prędkością do 200 kilometrów na godzinę mogą skutecznie je stąd przepędzić. - To jest bardzo dużo wiatraków, z tego co wiemy one są umiejscowione bardzo gęsto, ciężko będzie takim ptakom przebić się przez tę barykadę z wiatraków - uważa Marta Świtała, ornitolog.

Protestują nie tylko ekolodzy w obronie przyrody. Protestują także ludzie w trosce o swoje zdrowie, spokój i bezpieczeństwo. O swoje prawo do życia.

Okazuje się że mają rację gdyż może być inaczej. Elektrownie wiatrowe bez wiatraków.

Ta nowa turbina wiatrowa sprawuje się elegancko na wietrze, wytwarza energię elektryczną bez obracania śmigłami. "Wygląda jak szparag,", mówi David Suriol, jeden z założycieli firmy która produkuje takie urządzenia.

Hiszpańska firma  Vortex Bladeless wyprodukowała turbinę wiatrową, która wykorzystuje wiry powstające wówczas gdy wiatr porusza się wokół przeszkody.

Jeśli dowolny obiekt umieści się w ścieżce wiatru, wytworzy on falisty wir za barierą. Jest to problem, który od lat był plagą inżynierów: z tego powodu (wirów) waliły się np. mosty.


Inżynierowie zaprojektowali bez śmigłowe turbiny które wykorzystują to zjawisko. Turbina cienka, w kształcie stożka wykonana jest z włókna węglowego i z włókna szklanego z silnikiem na dole zamiast w górze (jak u tradycyjnych turbin) co poprawia wytrzymałość.


Projekt powoduje, że wir wiatru obraca się synchronicznie wzdłuż całego stożka. "Wiry muszą ze sobą współpracować, aby osiągać dobre wyniki," wyjaśnia Villarreal. U podstawy stożka istnieje również pierścień magnesów, które wspomagają obroty  niezależnie od prędkości wiatru.

Istnieje wiele korzyści z nowego projektu: jest tańszy w produkcji niż aktualne wiatraki. Koszty eksploatacji też są niższe, ponieważ nie ma tarcia mechanicznych ruchomych części (np. ostrza tradycyjnych turbin), co zmniejsza potrzebę ich wymiany i smarowania. Jest też całkowicie cichy więc ptaki mogą latać wokół nich bezpiecznie (choć nie wiadomo czy patki nie zechcą na nich budować gniazd)

Istnieje wiele korzyści z nowego projektu: jest tańszyw produkcji niż aktualne wiatraki. Koszty eksploatacji też są niższe, ponieważ nie ma tarcia mechanicznych ruchomych części (np. ostrza tradycyjnych turbin), co zmniejsza potrzebę ich wymiany i smarowania. Jest też całkowicie cichy więcptaki mogą latać wokół nich bezpiecznie (choć nie wiadomo czy patki nie zechcą na nich budować gniazd)

Nowa technologia jak zawsze powoduje sceptycyzm. Turbiny wiatrowe potrzebują stałego łagodnego przepływu powietrza a ten rodzaj wiatru występuje na wysokości około 100 metrów nad ziemią. Konstruktorzy twierdzą, że ich turbiny wiatrowe mogą dostosować się do każdej prędkości wiatru przy pomocy magnesów umieszczonych w podstawie; Jednakże szczegóły na temat jak to faktycznie działa są jak na razie trudne do zdobycia. 


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(9 głosów)Jeśli chcesz skomentować, ale nie używasz portali społecznościowych, możesz użyć naszego niezależnego systemu komentarzy.
Żeby to było możliwe, należy musisz mieć w naszym portalu zarejestrowane i aktywowane konto użytkownika, a także musisz być zalogowany. Rejestracja trwa chwilę i jest bezpłatna.
Rejestracja w portalu
Logowanie
Ostatnio zmieniany Wtorek, 02 czerwiec 2015 16:22